کد خبر : 10847
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۷
1,252 بازدید بازدید

یاسوج و سی سخت ۲شهر آرمیده بر دامنه سترگ دنا

یاسوج و سی سخت ۲شهر آرمیده بر دامنه سترگ دنا

به گزارش ترنم دنا، کهگیلویه و بویراحمد همچنین دارای ۱۴منطقه نمونه و ۱۱روستای هدف گردشگری، ۱۷ اردوگاه رفاهی، یک شهر هدف منطقه ویژه گردشگری و چهار کمپینگ اقامتی است. دشتک دیل، قلات گناوه، پادوک و سد کوثر در گچساران، برم الوان شهرستان بهمئی، موگرمون لنده، طسوج در شهرستان چرام، قلعه دیشموک، کمر دوغ درکهگیلویه، شلال

به گزارش ترنم دنا، کهگیلویه و بویراحمد همچنین دارای ۱۴منطقه نمونه و ۱۱روستای هدف گردشگری، ۱۷ اردوگاه رفاهی، یک شهر هدف منطقه ویژه گردشگری و چهار کمپینگ اقامتی است. دشتک دیل، قلات گناوه، پادوک و سد کوثر در گچساران، برم الوان شهرستان بهمئی، موگرمون لنده، طسوج در شهرستان چرام، قلعه دیشموک، کمر دوغ درکهگیلویه، شلال دان باشت، ماه پرویز، کاکان و سقاوه بویراحمد از جمله مناطق نمونه گردشگری تعریف شده در کهگیلویه وبویراحمد هستند. این مناطق نمونه گردشگری با وجود آنکه بیش از یک دهه از تصویب آنها از دولت قبل می گذرد اما همچنان در ایستگاه کمبود اعتبار و برخی بروکراسی های اضافی اداری و معارض های اجتماعی ایستاده اند. شهر توریستی سی سخت نیز به عنوان هدف منطقه ویژه گردشگری سالهاست معرفی شده که سرنوشتی تلخ تر از مناطق نمونه گردشگری استان پیدا کرده و به نظر می رسد تصویب و اجرای آن به پایان این دولت هم قد ندهد. صنعت اکوتوریسم کهگیلویه وبویراحمد تنها به همین چند طرح و مصوبه بسته نیست، اینجا سرزمین رویایی است، جایی که دست نوازشگر و مهربان پرورگار توانسته مرهمی بر زخم ها و ناملایمات این دیار شود. طبیعت بکر و زیبای دامنه‌های سترگ دنا، اماکن تاریخی، چشمه ها و تفرجگاه‌های بکر، آبشارهای مفرح و رودخانه های مست و خروشان در کنار پوشش انبوه جنگل های سرسبز بلوط و رایحه خوش بوته های کوهساران از جلوه های بدیع و زیبایی های خداوندی است که در این دیار رویایی به نمایش گذاشته شده است. جوش ‌و خروش رودخانه‌ها و آبشارها، نغمه پرندگان و شقایق های بهاری گوشه‌ای دیگر از زیبایی‌های بی‌نظیر سرزمین برف و آفتاب(کهگیلویه وبویراحمد) است. در ایام بهار و تابستان نیز شمیم عطرگل های رنگارنگ در دشت ها و تپه ها و جویبارهای خروشان و مناظر بکرو سرسبز این دیار جلوه ای مصفا، دل انگیز و با نشاط را در زیر سایه خنکای انبوه درختان بلوطش به مهمانان هدیه می دهد. اینجا زیر هر درخت کهنسال بلوطش در فصل بهار شقایق می روید تا خستگی از تن بزداید و بوی چویل و عطر ریواسش مست کنان بهشت را برای هر مسافری تداعی می‌کند. حتی اینجا آهنگ زنگوله های آویزان برگردن بزغاله ها و گوسفندان عشایر همراه با نوای موسیقی و دلنشین چوپانان در حرکت آرام گله و در مسیر کوچ و حتی غذاهای بومی و سنتی اش در کنار صفا و صمیمیت مردمانش نویدبخش ثبت لحظه های خوش و به یادماندنی برای هر خسته دل و رهگذری به این دیار است.

dsc_25041

** استانی برای چهار فصل دیار گرمسیری کهگیلویه و بویر احمد همچون شهرستان های گچساران، بهمئی، چرام و کهگیلویه مناطقی هستند که شیپور و موسم شکفتن شکوفه های لطیف بهار را به طور نسبی از همان روزهای نخست اسفند تجربه می کنند. جاذبه ها، مناظر بکر، طبیعی و گردشگری در کنار امام زاده های متعدد و اماکن تاریخی و مذهبی درمناطق گرمسیری، این دیار را به سرزمینی زیبا با جاذبه های حیرت انگیز تبدیل کرده است. در مناطق گرمسیری این استان وجود جلوه زیبایی از طبیعت، چشمه سارهای متعدد و خروشان، آبشارها، تالاب ها و شمیم عطر گل های بهاری فضایی دل انگیز و بانشاط را برای آسایش و آرامش خاطر گردشگران به ارمغان آورده است.

** یاسوج و سی سخت ۲شهر آرمیده بر دامنه سترگ دنا شهرهای یاسوج و سی سخت کهگیلویه و بور احمد نیز ۲ شهر زیبا با جلوه های ناب و سحرانگیز طبیعی، دشت ها و جویبارها، شقایق های رنگارنگ، تپه ماهورها و رودخانه های همیشه جاری نیز جز مناطق سردسیری استان چهار فصل این استان به شمار می روند که بهار دلنشین این دیار نیز به طور نسبی از اواخر اردیبهشت است. آمیختگی طبیعت اسرار آمیز مناطق سردسیری سی سخت و یاسوج با افسانه های کهن، این مناطق را بیش از پیش برای گردشگران جذاب کرده است.

** شهر توریستی «سی سخت» این شهر درفاصله ۳۵ کیلومتری یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد با مناظر بدیع ستیغ های برفی دنا، چشمه میشی و دریاچه کوه گل در ایام پرفروغ نوروز و تابستان آماده استقبال از مهمانان و مسافران از اقصی نقاط ایران است. پیرامون دریاچه کوه گل و آبگیرهای آن چشمه سارهای فراوانی را در شکاف دره ها می توان یافت که گویای تنوع جاذبه های طبیعت غنی و پربار منطقه دنا است. در این نقطه و در ادامه راه کوهستانی که راهی شوسه است به تدریج بر سنگلاخی آن افزوده می شود، چشمه دیگری از زمین می جوشد. در بالادست این نقطه و بر بلندی های جنوب جاده، آبگیر زیبایی در دامنه کوه های برف پوش شکل گرفته که دریاچه کوه گل نامیده می شود. این آبگیر زیبا و بکر که در گویش محلی برم سبز گفته می شود در دل کوهستان و بر بستر پر آب و علف آن چشم انداز زیبایی دارد که تنها با ره سپردن به این منطقه کوهستانی و قدری کوهپیمایی می توان به آن رسید. دریاچه «کوه گل» در یک گودال طبیعی نشسته بر دامان کوهستان پدید آمده و با جای گرفتن قله های برفگیر در پس آن و علفزار طبیعی پیرامون آن منظره ای کم نظیر از یک دریاچه کوهستانی در پیش چشم جلوه گر می کند. بالاتر از دریاچه کوه گل آبگیر کوهستانی دیگری نیز شکل گرفته که تا اندازه ای کوچکتر است. این ۲ آبگیر طبیعی و کوهستانی بخشی از زیبایی های بکر طبیعت کوه گل سی سخت است که بویژه در تابستان جذابیت های ویژه ای دارند. دریاچه کوه گل از آب شدن برف قله های بالادست آن و از چشمه های طبیعی آبگیری می شود و سرریز آب آن از سمت باختر به صورت جویباری از دره ای گذر می کند که سر انجام به رودخانه مسیر راه می پیوندد. پیرامون دریاچه کوه گل و آبگیرهای آن چشمه سارهای فراوانی را در شکاف دره ها می توان یافت که گویای طبیعت غنی و پربار منطقه دنا است.

photo_2016-12-10_21-25-40

** غار ده‌شیخ پاتاوه این غار یکی از جاذبه های توریستی و جذاب در کهگیلویه وبویراحمد است که در ۲ کیلومتری روستای ده‌شیخ و در ۳۵ کیلومتری شهر توریستی سی‌سخت و ۵۵کیلومتری یاسوج مرکز کهگیلویه وبویراحمد قرار دارد. بر اساس بررسی‌های زمین‌شناسی، شکل‌گیری این غار مربوط به دوره دوم زمین‌شناسی بوده که در سالیان طولانی، بر اثر ریزش نزولات جوی، حفره‌هایی در غار ایجاد شده و آب درون حفره‌ها به بیرون راه یافته و به این ترتیب سبب ایجاد قندیل‌های اعجاب‌انگیز و دالان‌های زیبا شده است. این غار یکی از شگفت‌انگیزترین غارهای شناخته‌شده در کشور است که دهانه این غار در ارتفاع ۱۶۷۰ متری از سطح دریا واقع شده و بسیار تنگ و باریک است. غارنوردان این غار را به دلیل قرار گرفتن در همسایگی و بالادست روستای ده شیخ، به نام همین روستا نامگذاری و سرشار از جذابیت های بدیع و شگفتی های حیرت آور توصیف کرده اند. انبوه درختان و جنگل های زیبای بلوط، بشار زیبا و خروشان و دره های عمیق بکر و دست نخورده بر عظمت و زیبایی این پدیده شگفت طبیعی افزوده است.

**شهر توریستی یاسوج این شهر با زیبایی های چشم نواز همچون قطعه حریری سبز در دامنه های دنا قرار گرفته و به واسطه این زیباییها و آب و هوای مطبوعش، هر ساله در فصل بهار و تابستان، پذیرای گردشگران وعلاقه مندان به طبیعت است. گرداگرد این شهر را رودخانه های خروشان بشار و مهریان و کوه های سر به فلک کشیده دنا با پوشش جنگلهای بلوط، بنه و کیکم فرا گرفته است به طوری که برخی این منطقه را شمالی در جنوب کشور می نامند.

**آبشار یاسوج این آبشار زیبا در پنج کیلومتری شمال شهر یاسوج قراردارد و دارای هوایی مطبوع و آبی خنک و گواراست که سالانه مسافران زیادی را به خصوص در بهار و تابستان پذیراست.

**منطقه گردشگری تنگ گنجه‌ای تنگ گنجه ای با آب‌ و هوای مطلوب و با رودخانه‌ای زلال در ۱۰ کیلومتری شمال غربی یاسوج قرار دارد، منطقه‌ای بکر با رودخانه‌ای زلال و پوشیده از جنگل که از دل کوه‌های دنا می‌جوشد و نوازشگر چشمان گردشگران در بهار و تابستان است. این تنگه در جاده یاسوج به سی سخت قرار دارد و با داشتن امکانات رفاهی مکان مناسبی برای مسافران نوروزی است.

**دریاچه سد شاه قاسم این دریاچه تابلویی زیبا از آبی آسمان و سبزی درختان و آبی رودخانه‌هاست که در پنج کیلومتری جنوب شهر یاسوج بر دامنه کوه نقش بسته است.

**تل «خسرو» یکی از مکان‌های باستانی در پنج کیلومتری جنوب یاسوج است که بومیان آن را به «کی خسرو» فرزند «سیاوش» از پادشاهان کیانی نسبت می‌دهند و افسانه این تل، قرن‌ها سینه‌به‌سینه نقل‌شده و اکنون نیز در بین مردم بومی ساری و جاری است. بومیان معتقدند پس‌ازآنکه به کی خسرو سروش الهی می‌رسد، به دشت یاسوج می‌آید و به سوارانش دستور می‌دهد هرکدام توبره‌ای خاک بر روی‌هم بریزند تا تپه‌ای شکل بگیرد.

**پارک جنگلی یاسوج این پارک جنگلی با ۸۰ هکتار وسعت بزرگترین پارک جنگلی درجنوب کشور است و در شمال شهر یاسوج قرار دارد و پوشیده از درختان بلوط، بادام کوهی، ارزن، کیکم و بنه است. **تنگ مهریان این تنگه که رودخانه زیبای مهریان از آن می گذرد نیز درشمال شهر یاسوج قرار دارد که آب و هوای مطبوع آن جان هر رهگذری را تازگی می بخشد.

**پیست اسکی کاکان یاسوج این پیست واقع در «گردنه باباحسن» با ارتفاع برفی حدود ۲متر در ۱۵ کیلومتری شمال شهر یاسوج قرار دارد و مکانی دل انگیز برای ورزشهای زمستانی است. **شکاف عمیق توسعه نیافتگی در بخش گردشگری استان اما کهگیلویه و بویراحمد در کنار طبیعت بکر و جاذبه های گردشگری، تاریخی و مذهبی خود دارای مردمانی غیور، سلحشور و مهمان نواز با هویت تاریخی و فرهنگی غنی هستند. با وجود این همه منابع طبیعی، گردشگری و ظرفیت های سرشار به عقیده بسیاری از کارشناسان نتوانسته گرهی از مشکلات کاهش شکاف عمیق توسعه نیافتگی این استان بردارد. براساس آمارها، این استان سالانه پذیرای بیش از سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر گردشگر است که تعدادی از آنان جهانگردان کشورهای خارجی هستند اما کمبود زیرساخت‌های تفریحی و رفاهی در سال‌های اخیر سبب شده این فرصت بی بدیل برای توسعه کهگیلویه و بویراحمد دود شود.

** موضع منفعلانه گردشگری و شکاف توسعه ای در این بخش استاندار کهگیلویه وبویراحمد معتقد است که بخش گردشگری به عنوان یکی از ظرفیت های بالقوه و محور اصلی توسعه این استان باید از حالت انفعالی خارج و به یک کانون فعال، پویا، موثر و امیدآفرین در راستای ایجاد اشتغال، کسب درآمد و شکوفایی همه جانبه استان تبدیل شود. سید موسی خادمی اظهار داشت: یکی از راهکارهای اساسی در تحقق این مهم تهیه و تدوین سند جامع گردشگری است. وی گفت که دولت تدبیر و امید و حتی شخص رئیس جمهوری نیز با اشراف کاملی نسبت به ظرفیت های بالقوه گردشگری به ویژه بخش طبیعت گردی به عنوان محور اساسی توسعه استان دارد. خادمی یادآور شد که باید با یک برنامه ریزی اصولی و منسجم این خواسته و دستور مدبرانه رئیس جمهوری را که در سفر پربرکت هیات دولت به استان نیز بر روی آن تاکید داشتند، به نحو شایسته اجرا کرد. وی تصریح کرد که آنچه که تاکنون در زمینه گردشگری این استان انجام شده یک موضع منفعلانه و نه فعالانه و با افق روشن و آینده نگری بوده است. استاندار کهگیلویه وبویراحمد ابراز داشت که برنامه ریزی ها و اقدامات انجام شده تاکنون ناخواسته و به نوعی تحمیلی اما مطلوب وضروری بوده است. وی تاکید کرد: اینکه عده ای از گردشگران در ایام نوروز و یا تابستان به این استان هجوم می آورند و متولیان امور گردشگری در استان نیز مجبور به تامین برخی امکانات وزیرساخت های موقت هستند امری لازم است اما راهگشای رفع مشکلات و نیازهای این بخش نیست. خادمی اظهار کرد که این گونه خدمات رسانی در حقیقت کار همه جا و همه کس است و جزء وظایف ذاتی و معمول مسئولان و متولیان امور محسوب می شود. وی یادآور شد که آنچه که در سند جامع توسعه گردشگری بر روی آن تاکید می شود توسعه گردشگری منفعتی است که با ساخت کانون های گردشگر پذیر، تامین زیرساخت های خدمات دهی با رویکرد درآمدزایی ممکن خواهد بود. خادمی تاکید کرد که در این نوع توسعه صنعت گردشگری تصمیم ها و برنامه ریزی ها ورود گردشگر را به فرصتی برای کسب درآمد و اشتغالزایی تبدیل خواهد کرد.

** گردشگری ظرفیتی مغفول مانده در توسعه کهگیلویه و بویراحمد معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به کمبود زیرساخت ها و امکانات رفاهی و خدماتی مناسب در مناطق و تفرجگاه های گردشگری این استان گفت: بخش گردشگری با وجود مهمترین محور توسعه استان اما به دلیل برخی کم مهری های گذشته و حتی سوء مدیریت ها جای خود را در اقتصاد و کانون توسعه ای استان باز نکرده است. پژمان نیک اقبالی افزود که غذاهای سنتی و بومی در کهگیلویه وبویراحمد یکی از ظرفیت های غنی، کم نظیر و در عین حال فراموش شده از گذشته های دور این دیار است که تاکنون مغفول مانده و کمترین سهمی را در رونق ایخ بخش به دلیل کم کاری و سوء مدیریت های گذشته نداشته است. وی تصریح کرد که می توان با احیا، شناسایی، برند سازی و حتی آموزش در این راستا می تواند به نقطه عطفی در رونق و توسعه گردشگری این استان تبدیل شود. نیک اقبالی معتقد است که این استان ظرفیت غنی در غذاهای سنتی دارد و می توان از این مهم در راستای جذب گردشگر بهره مند شد. وی یکی دیگر از مزیت های مهم اما فراموش شده در حوزه گردشگری استان را مربوط به آیین ها، رسوم و نوع زندگی عشایری در استان دانست و گفت: باید بتوان با برنامه ریزی اصولی زمینه حضور و ایفای نقش این حوزه سنتی و زیبا را در رونق گردشگری کهگیلویه وبویراحمد احیا کرد.

۱۴۱۹۹

** کمبود زیرساخت ها در مناطق گردشگری و فرار سرمایه گذاران معاون امورگردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه وبویراحمد نیز معتقد است که مهمترین مشکل و چالش اساسی در این حوزه کمبود شدید زیرساخت ها است و این امر فرار سرمایه گذاران از این حوزه را نیز شامل شده است. الماس قبادی افزود: حدود ۱۴ منطقه نمونه گردشگری در بیش از یک دهه گذشته در این استان تعریف شده اما تنها در حد یک نام باقی مانده اند. وی مهمترین مشکل در اجرایی نشدن و توسعه نیافتگی این مناطق را کمبود شدید اعتبار و منابع مالی دانست و گفت که اعتبار مورد نیاز برای ایجاد زیرساخت ها در هر منطقه نمونه گردشگری افزون بر ۱۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

خبرنگار: حمید جهان

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اخبار وپژه

تابناك وب تابناك وب تابناك وب ترنم دنا تابناك وب تابناك وب
css.php