کد خبر : 10860
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۱
864 بازدید بازدید

دموکراسی، ابزاری است برای رسیدن به هدف؟

دموکراسی، ابزاری است برای رسیدن به هدف؟

((مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین ترنم دنا است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.)) یادداشت به قلم:هادی عبداللهی آرپناهی  کارشناسی ارشد دانشگاه علامه طباطبایی عنوان:دموکراسی، ابزاری است برای رسیدن به هدف؟

((مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین ترنم دنا است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.))

۱۱۱

یادداشت به قلم:هادی عبداللهی آرپناهی  کارشناسی ارشد دانشگاه علامه طباطبایی

عنوان:دموکراسی، ابزاری است برای رسیدن به هدف؟

انسان در زندگی خود نیاز های دارد که با برآورده شدن آن نیازها احساس رضایت و سعادت و با برآورده نشدن آنها احساس نارضایتی می کند، نیاز به خوراک، نیاز به امنیت، نیاز به سر پناه، نیاز به نظم و مقررات و نظایر آنها که زندگی بدون آنها غیر ممکن است. انسان ها برای برآورده کردند همه ای نیازها به هم نوع خود نیازمند است که از طریق روابط اقتصادی و غیر اقتصادی(اجتماعی وفرهنگی ) نیازهای هم دیگر را بر طرف می کنند. تا راه رسیدن به نیازها را برای هم دیگر هموار کنند. اعضای یک جامعه بازیگرانی هستند که مداوم به هم دیگر در حال رقابت هستند.رقابتی که منافع فردی دارد ولی در نهایت منافع تک تک افراد تبدیل به جمعی می شود.  و در جامعه ای که برای رقابت در آن از بازیگرانش هزینه و انرژی کمتری  را می گیرد ، آن جامعه پیشرفته تر و توسعه یافته تر است.           

هنرجامعه این است که بتواند نقش های اقتصادی و اجتماعی خود را به گونه ای برای بازیگران خود سامان دهی کند که درعین آنکه اصل نقش ها حفظ شود و جامعه به نتایج  دلخواه خود برسد و هزینه ای کمتری برای بازیگران خود فراهم کند. و اینکه هزینه های سنگین بر دوش مردم خود نگذارد. در واقع تاریخ نشان داده که از بین تمامی جوامع گوناگون مانند جوامع پادشاهی، سلطانی، امپراطوری، دیکتاتوری، استبدادی، فاشیستی، کمونیستی وغیره…. و دموکراسی بعد از همه ای آنها بوجودآمده است. دموکراسی کم هزینه ترین نظام است برای مردم و جوامع خود است یعنی افراد داخل جامعه دموکراسی به نسبت  مردم در سایر نظام های ماقبل خود راحت تر می توانند باهم دیگر تعامل کنند و نیاز های خود را راحتر بر طرف می کنند. در واقعه دموکراسی کم هزینه ترین راه حل برای همه مردم، و اما الزاماَ بهترین راه حل هم نیست ،( البته تا به امروز بهترین راه حل است نسبت به نظام های ماقبل خود ولو آنکه امکان دارد در آینده نظام بهتر از دموکراسی هم شکل بگیرد امکان پذیر است ولی تا به امروز یکی از کم هزینه ترین نظام هاست ) زیرا، دموکراسی نیز مانند همه خواسته‌های آدمیان، هزینه‌ها و منافعی دارد و همانند همه ساخته‌های آدمیان، کاستی‌ها و خطاهایی دارد. دموکراسی هدف نیست، ابزار است و کارآمدی آن، همانند هر ابزاری، بستگی به کیفیت تولید آن و فرهنگ استفاده کنندگان آن دارد. دموکراسی به رای دادن خلاصه نمی‌شود، همانگونه که مدنیت، تنها با شهر نشینی تحقق نمی‌یابد. اگر باسواد شدن شرط لازم فرهیختگی است، رای دادن نیز تنها، شرط لازم دموکراسی است اما نه همه آن. اگر شهرنشین کردن اجباری و زودهنگام روستائیانی که هنوز اقتضائات زندگی شهری را نمی‌دانند یا باور ندارند تنها به بی‌هنجاری و درهم ریختگی و در نتیجه پرهزینه کردن زندگی آنان در شهر می‌انجامد، رأی دادن مردمی که هنوز آزادی اندیشه و بیان، رواداری، تکثر و تحزب را نه می‌شناسند و نه باور دارند چه حاصلی دارد جز بی‌ثباتی‌های پی درپی سیاسی و اقتصادی چیزی برای آنها ندارد. در واقع دموکراسی یک پدیده ذهنی است نه فقط یک قاعده عینی. دموکراسی یک رفتار است نه فقط یک ساختار. دموکراسی، خلق و خو است نه فقط گفت‌و‌گو. دموکراسی نه الهه رهایی است و نه آخرین راه حل. دموکراسی یکی از ابزار‌ها و روش‌های تجربه شده بشری برای مدیریت جامعه است و البته به تجربه تاریخ زندگی بشر دریافته‌ایم که در بلند مدت و برای جوامعی که تجربه دیرپایی از دموکراسی را دارند  کم هزینه‌تر از سایر ابزار‌ها و روش هاست. حق رای و انجام  انتخابات درمیان مردمی که ارزش و غایت دموکراسی را نمی‌دانند، می‌تواند به برآمدن فریبکاران و انتخاب سیاست‌های بی‌محتوا بینجامد، با این همه نمی‌توان نشست و دست روی دست نهاد تا مردمی و جامعه‌ای رشد کند و قامتش برازنده دموکراسی شود.‌‌     

دموکراسی اگر در بستری نامساعد و با بازیگرانی نامعتقد و نامتعهد به قواعد دموکراسی به کار گرفته شود می‌تواند پیامدهای سنگینی برای جامعه در بر داشته باشد. با این حال چاره‌ای جز پذیرش این پیامدهای سنگین و تحمل هزینه‌های دوره گذار دموکراسی نیست. تنها در یک افق زمانی بلند مدت است که دموکراسی آرام آرام به عنوان یک روش تصمیم گیری در نظام سیاسی به فرایندی مفید و کارآمد و کم هزینه تبدیل می‌شود. دموکراسی زمانی به حداکثر کارآیی خود می‌رسد که در یک افق زمانی بلند مدت، تکرار شود. و بنابراین برای دست یابی به این افق بلندمدت، چاره‌ای جز پذیرش هزینه‌های کوتاه مدتی که بازیگران نامعتقد بر دموکراسی تحمیل می‌کنند نیست.    

در واقع، درست‌تر آن است که بگوییم هیچ دموکراسی کاملی وجود ندارد. آنچه ما به نام دموکراسی می‌شناسیم و حتی در غرب دهه هاست بدان عمل می‌شود، نه خود دموکراسی که تمرین دموکراسی است. در واقع دموکراسی‌‌ همان تمرین دموکراسی است. تمامی رفتارهای ظاهراً دموکراتیک امروز ما نوعی تمرین برای دست یابی به دموکراسی است. به زبان ریاضی، دموکراسی یک مجموعه باز است که حد ندارد. بر خلاف تصور رایج، درک عموم مردم و حتی فعالین سیاسی از دموکراسی اندک است. هرچند کوشش‌های فکری زیادی برای شناساندن دموکراسی انجام شده است، اما بیشتر آن کوشش‌ها با رویکرد سیاسی و از زاویه تحلیل قدرت به تحلیل دموکراسی پرداخته‌اند و در واقع، بیشتر درصدد توصیف جنبه‌های مثبت و نقاط قوت آن برآمده‌اند. این در حالی است که درک درست دموکراسی مستلزم شناخت همزمان نقاط قوت و ضعف آن است. بویژه درک دقیق دموکراسی آنگاه روی می‌دهد که به دموکراسی از منظر ابزاری اقتصادی برای کم هزینه ساختن زندگی اجتماعی بنگریم.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 5 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۵
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

محمد چهارشنبه , ۲۴ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۹

متن روان ، و با مفهومی نوشته شده است ، فقط ، این سوال دارم ، که چگونه می شود ، در کشور ما با این شرایط از دموکراسی به عنوان ، راه و ترقی برای جامعه مان استفاده کنیم

مهران چهارشنبه , ۲۴ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۲

عالی بود کاملا با صحبتهای شما موافق هستم

ناشناس پنج شنبه , ۲۵ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۳

دموکراسی!!
دوست عزیز فعلا که سرانجام لیبرال دموکراسی به آمدن ترامپ ختم شده
این حرف های شما دور از فضای واقعیت جهانی است و فقط گزاره هایی است در جهان تخیلی کتاب ها و نظریات

وحید جمعه , ۲۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۶

سپاس

چاووش پنج شنبه , ۹ دی ۱۳۹۵ - ۸:۵۸

اتفاقا تحلیلی که نویسنده محترم از دموکراسی داشتند واقعیت است واین دموکراسی واقعی است که فعلا خیالی است . وقشنگ گفته آنجا که میگویددر واقع، درست‌تر آن است که بگوییم هیچ دموکراسی کاملی وجود ندارد. آنچه ما به نام دموکراسی می‌شناسیم و حتی در غرب دهه هاست بدان عمل می‌شود، نه خود دموکراسی که تمرین دموکراسی است.

اخبار وپژه

تابناك وب تابناك وب تابناك وب ترنم دنا تابناك وب تابناك وب
css.php