کد خبر : 13639
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۲
966 بازدید بازدید

شاخص ها ومعیارهای انتخاب درست یک کاندیدا

شاخص ها ومعیارهای انتخاب درست یک کاندیدا

 ((مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین ترنم دنا است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.)     یادداشت به قلم:سجاد حسینی سی سخت عنوان یادداشت: شاخص ها ومعیارهای انتخاب درست یک کاندیدا

 ((مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین ترنم دنا است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.)

 

 

یادداشت به قلم:سجاد حسینی سی سخت

عنوان یادداشت: شاخص ها ومعیارهای انتخاب درست یک کاندیدا

 

باتوجه به نزدیکی به انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری وپنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا مهم ترین ملاک های انتخاب شوراهای اسلامی شهر وروستا در سری مطالب ویادداشت های پیشین مورد بررسی قرار گرفت ومهم ترین هدف ازتشکیل شورای اسلامی وفلسفه شکل گیری آن ( مشارکت مردم در اداره امور )اشاره شد و موانع پیشرفت توسعه شهری وروستایی را انتخاب افرادی تنها با مولفه قومی گرایی معرفی کردیم.

شاخصها ومعیارهای مختلفی برای انتخاب وجود دارد که ممکن است از دید هر فرد وصاحب نظری دارای دلایل منطقی وموجهی باشد شاخصهایی که هرکدام آن برای یک انتخاب درست لازم وضروری است وممکن است در هرکاندیدایی وجود داشته باشد. اما باید به این نکته توجه داشته باشیم هرشهر ودیاری که درآن زندگی میکنیم ممکن است نیازمند شاخصها و چالشهای متفاوتی باشد و هرچند کاندیدایی دارای جنبه های مثبت و گوناگونی باشد اما مرتبط با نیاز آن شهر ؛استان وجامعه نباشد و نتواند نیازهای مربوط به ان جامعه را برطرف سازد ممکن است یک کاندیدایی در حیطه شغلی و مدیریتی خود بسیار فعال و موفق باشد و نیاز آن اداره یا سازمان را بتواند به شکل قابل توجهی برآورده سازد اما نتواند در حوزه نمایندگی و مشکلات مربوط به آن حوزه انتخابیه تاثیر گذار باشد و موفقیتی حاصل نماید.

پس به این نتیجه می رسیم که وظیفه دشوار و خطیری را بر دوش داریم که نسبت به آن باید مسئولانه و با توجه بیشتری بپردازیم و مرااقب استدلال‌های نادرست دیگران باشیم. در اینکه معیارهایی همچون تقوا و تعهد، توان مدیریت کلان، تحلیل صحیح از وضعیت جامعه و … لازم است، بحثی نیست، بلکه بحث بر سر اولویت و ماهیت اینها و از آن مهمتر بحث بر سر اموری است که واقعا اولویت ندارد یا اشتباه فهمیده می‌‌‌‌‌‌شود. باتوجه به نزدیک ترشدن وگفتمان اساسی  انتخابات ریاست جمهوری وانتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به صورت تخصصی تری به مقوله فوق ورود پیدا خواهیم کرد و هم چنین آسیب های انتخاب و انتخاب معقول بالاخص در شهرهای کوچک و روستاها را بررسی خواهیم کرد. درآغاز وقبل ازپرداختن به مواردمهم طرح چندسوال که ذهن همگان را به خود معطوف کرده ونیازبه پاسخ گویی  منطقی بوده مطرح می گردد:

۱-شورای اسلامی شهر و روستا تاچه اندازه در تصمیم گیری ها موثر بوده ؟

۲-  اگر مولفه قومی گرایی درانتخاب افراد کنار رود آیا میل ورغبتی ازسوی قشر مردمی برای حضور در چنین انتخابات وعرصه مهمی وجود خواهد داشت یا خیر؟

۳- بعضی از منتخبان دوره های پیشین تا چه اندازه درتوجیه مردم نسبت به امور مهم شهر موفق ظاهرشده اندوچرا با کارنامه ضعیف مجدد در چنین عرصه ای ورود پیدا می کنند؟

۴-چرا بعضا افراد شورا درخدمت قاطبه مردمی نیستند و سلیقه شخصی خود را درتصمیم گیری ها اعمال می کنند؟

 

پاسخ به سوالهای فوق ودیگر سوالهایی ازاین قبیل را افرادی باید پاسخ گو باشند که درچنین مسئولیتی بوده اند و دیگرافرادی که خود را مهیای حضور در این عرصه می کنند که درآینده نزدیک علت ورود خودرا درفضای حقیقی ونه صرف مجازی به صورت واقع بینانه بیان کنند. مقام معظم رهبری درباره ضرورت مسئولیت پذیری در انتخاب افراد اصلح میفرمایند: ملت باید تلاش خود را بکند، باید زحمت بکشد و دنبال اصلح بگردد. من مکرّر عرض کرده ‏ام که مسئله، مسأله‏ ى دین و خدا و اداى تکلیف است. همچنان که اصل انتخابات یک تکلیف الهى است، انتخاب اصلح هم یک تکلیف الهى است. قبلًا هم گفتیم که تفاضل و لو کم باشد، در این قضیه بسیار است. باید بگردید، بین خودتان و خدا حجّت پیدا کنید؛ یعنى بتوانید از راهى بروید که اگر خداى متعال پرسید شما به چه دلیل به این فرد رأى دادید، بتوانید بگویید به این دلیل. بین خودتان و خدا، دلیل و حجّتى فراهم کنید و بعد با خیال راحت بروید رأى بدهید.

مردم باید این کار را بکنند و ما هم از خدا مى‏خواهیم و دعا و آرزو مى‏کنیم که خداى متعال دلهاى مردم را به سمت نامزد اصلح آنکه واقعاً صلاحیتش بیشتر است هدایت کند. ورود به عرصه مهم تصمیم گیری ها بالاخص شورای اسلامی باید فارغ ازمسائل حزبی ،سیاسی و مرز بندی های سیاسی باشدو عملا افراد باید قدرت نفوذ و ارتباط با مسئولان کشوری واستانی را داشته باشند . ورود همه سلایق در این عرصه آزادانه است چه بسا بسیار افرادی هستند که با مجموعه دولت و نماینده مردم در شورای اسلامی ارتباط تنگاتنگ دارند ولی ازقدرت تعامل وچانه زنی قوی برخوردارنیستند .

بعضی ها ملاک انتخاب را به تبعیت از افراد خانواده بزرگترها، گروه ها و صاحب منصبان و صاحب نظرانی که هیچ تجربه و تخصصی در این زمینه ندارند موکول می کنند و معیار انتخاب خود قرار می دهند (یعنی همان روش های سنتی) که ممکن است اطلاعات هر یک از این افراد در مورد کاندیدای مورد نظر اشتباه و غرض ورزانه و از روی تعصب و وابستگی باشد پس نمی توان گفت صرف اعتماد به افراد مورد اعتماد ما می تواند ما را به نتیجه ی صحیح برساند و در مسیر درست قرار دهد. افراد منتخب شورایی که قرار بر انتخاب آن داریم باید بازویی برای شهر و مهم تر شهرداربوده که خود شخصا برای جذب اعتبار پیشرو شهردارباشند نه اینکه مجموعه شورایی که ازفلان شهردار سوال کنند که آیا برای جذب اعتبار اقدامی صورت داده این یا خیر.افراد منتخب شورا باید در برابر مشکلات مردم مسئول باشند واگر مساله ومشکلی هم ازتوان شورا خارج بوده یک توجیه اساسی صورت گیرد تا مردم براساس شناخت وآگاهی کاملی قضاوت کنند.

ورود افراد با توجه به تحصیلات ومتعهد بودن بلامانع است ولی نکته مهم دیگری که مطرح می شود این است که افرادی که در بدنه شورا حضورداشته  وکارنامه درخشانی در دوره های پیشین در حیطه مسئولیتی خود نداشته اندبا توجه به همسو بودن با دولت ها ونماینده مجلس چه انگیزه ای برای ورودبه چنین عرصه ای  دارند؟امتحان مجدد افرادی که کارنامه درخشان داشته اند می تواند مجدد مورد امتحان قرار گرفته ولی قشر مردمی باید ازورود افرادی که امتحان خود را داده وازاین امتحان ناموفق بوده اند پرهیزکنند. در پایان مجدد اشاره می شود که بهترین شورا وآرمانی ترین شورابا ترکیبی از افراد متخصص با روابط عمومی قوی ومتنفذاجتماعی به دور ازمسائل قومی گرایی واحساسی می باشد که توانمندی افراد اولویت اساسی این مسئولیت خطیر باشد .

آبادانی ایران آرزوی هرایرانی

سجاد حسینی سی سخت ،دانش آموخته رشته مدیریت

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 7 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۷
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

ددا پنج شنبه , ۲۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۳

درود بر حاج سجاد حسینی که جوانی خوش نیت و با تفکرات باز و خوب میباشند. به نکته های خیلی خوبی اشاره نمودید.

ناشناس پنج شنبه , ۲۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۵

از مهمترین انتظاراتی که قاطبه مردم از منتخبین شورا داشته اند تلاش در جهت رفع و یا حداقل کمرنگ تر نمودن معضل اشتغال که مهمترین ماموریت و دغدغه دولت و ملت بوده است ولی متاسفانه برخی از اعضای شورای شهر نه تنها در جهت رفع این گام بر نداشته بلکه در بسیاری از مقاطع خود به برخی مشاغل دوم و سوم و چهارم دست درازی نموده اند که از جمله میتوان به حضور در مزایدات واگذاری منطقه کوه گل استخرهای شنا و هلال احمر و …. اشاره نمود لذا ضمن برایت از رفتار این افراد سعی خواهیم کرد همت مان را برای انتخابهایی متفاوت از دور گذشته بکار برده و کمر همت بگماریم

اصلاحات جمعه , ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۹

سلام.جناب اقای حسینی بزرگوار واقعا به موارد مهمی اشاره نمودین. ان شاء اله که همیشه باهمین روحیه خیرخواهانه وبه دور از وابستگی سیاسی باشین وموفق .
که می طلبد که در عمل هم به همین منوال باشد..بعضا شنیده می شود که جوانانی بی تجربه در دوره های قبل حضور داشته ولی اخه با چه رویی با این کارکرد ضعیف بایدحضور داشته باشند .

mahya جمعه , ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۹

مرسی از جناب حسینی عالی بود .حقیقتا جواب اون سوالا رو باید ما بدونیم.
چرا اعضای شورا نمیان جلسه پرسش وپاسخ ؟چرا جلسه ای اصلا گرفته نمیشه برا این اعضای جدید که انگیزه شما اصلا چیه برا ثبت نام
اگه می شد عالی می شد. کی برسیم واقعا به این حرفا
ولی حیف که فقط در حرف می مونه وگرنه این فرهنگ سازی باید وجودبیاد که قومی گرایی نه ازبین بره کامل بلکه کمتر بشه. ولی من نوعی بیام به کی اعتماد کنم برا رای دادن.این مطالب یه خورده بهم کمک کرد ولی باز سی سخت نمی دونم چرا باید اینجور باشه
چرا بزرگان و ریش سفیدان ومعتمدین خودشون نمیان پنج نفر رو لیست بدن و اذش حمایت کنند؟
شورای ما واقعا من میگم باید باتجربه باشن .افراد بزرگ سال بهتر میتونن چانه زنی کنن.

مازیار شنبه , ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۱

دیگه به افرادی که کارنامه خوبی در شوراهای قبل بودن مخصوصا جوانانی که چن شغله بودن رای نخواهیم داد…

ناشناس سه شنبه , ۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۹:۰۷

ما نماینده خود را بعنوان اعضای شورا انتخاب کردیم که دردی از دل مردم و جوانان بیکار دوا کنن نه اینکه در اشتغال و فعالیت رو به روی جوانان بیکار ما ببندند پس این بار به عبرت از انتخاب چهار سال قبل یک خانه تکانی اساسی کرده و به افرادی جدید و قابل که نه بفکر خود بلکه برای اشتغال جوانان بیکار شهر بیاندیشند رای خواهیم داد و شورای شهر را خانه تکانی خواهیم کرد

رامین... سه شنبه , ۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۱

واقعا به اسامی بعضی فراد ثبت نامی که نگاه میکنیم نقطه مقابل این مطالب هستند وافرادجوانی که هیچ دستاوردی دردوره سوم وچهارم نداشته اند ثبت نام کردند وبهتران است که استعفا دهند

اخبار وپژه

    Sorry, no posts matched your criteria.

تابناك وب تابناك وب تابناك وب ترنم دنا تابناك وب تابناك وب
css.php