کد خبر : 13995
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۴:۳۳
2,289 بازدید بازدید

اگر اداره جهاد کشاورزی هر منطقه‏ ای تعطیل شود هیچ اتفاقی برای کشاورزی آن منطقه نخواهد افتاد

اگر اداره جهاد کشاورزی هر منطقه‏ ای تعطیل شود هیچ اتفاقی برای کشاورزی آن منطقه نخواهد افتاد

“اگر اداره جهاد کشاورزی هر منطقه‏ای تعطیل شود هیچ اتفاقی برای کشاورزی آن منطقه نخواهد افتاد.” خیرالله صابری کارشناس ارشد کشاورزی؛ اگر چه کشاورزی در ایران سنی به قدمت تاریخ این مملکت دارد، لیکن هیچگاه شاهد کشاورزی پیشرفته ای در مملکت نبوده ایم و همیشه در حسرت یک نگاه کارشناسانه و منطقی مانده ایم. بنده

“اگر اداره جهاد کشاورزی هر منطقه‏ای تعطیل شود هیچ اتفاقی برای کشاورزی آن منطقه نخواهد افتاد.”

خیرالله صابری کارشناس ارشد کشاورزی؛ اگر چه کشاورزی در ایران سنی به قدمت تاریخ این مملکت دارد، لیکن هیچگاه شاهد کشاورزی پیشرفته ای در مملکت نبوده ایم و همیشه در حسرت یک نگاه کارشناسانه و منطقی مانده ایم.
بنده به عنوان یک دانش اموخته کارشناسی ارشد بخش کشاورزی و به عنوان یک کشاورز بر دغدغه های دانش اموختگان کشاورزی و کشاورزان واقفم و از طرفی دیگر شاهد کشاورزی ساده در روستا ها و مشکلات عدیده ای شاغلین این عرصه تاثیرگذار مفید مولد بوده و هستم و درد دل این زحمت کشان بی مدعی را نه از زبان انها که از رخسارشان و دستهای پینه بسته شان به گوش دل شنیده ام.
روا نیست بر من که این دردها و مشکلات را ببینم و چیزی نگویم و باید برداشتهای خود را از وضعیت موجود کشاورزی شهر سی سخت و حومه بیان کنم.
متاسفانه یکی از معضلات اساسی و جدی که در همه ی سالها دامن گیر بخش کشاورزی ایران شده است و در همه ی دولت های پس از انقلاب(دوران سازندگی، اصلاحات، دولت عدالت محور و تدبیر و امید) مشکل مدیریتی در دو سطح کلان (وزرا، معاونین و مشاورین) و سطح خرد ( مسئولین و کارمندان سازمانها و نهادهای دولتی است که تاثیرات قابل ملاحظه ای دارد.
۱٫   مشکلات مدیریتی:
متاسفانه اگر شما بیوگرافی وزیر جهاد کشاورزی و مدیریت جهاد کشاورزی استان و شهرستان را مطالعه کنید متوجه میشوید هیچ توجهی به تخصص این اشخاص نشده و فقط به تعهد انها توجه شده است.
در سخنان مسئولین دولت همیشه بر لزوم به کارگیری مدیران قوی و کارامد و در یک کلام متخصص و متعهد تاکید میشود. ولی وقتی سطح علمی و مدیریتی بعضی از مدیران ارشد و یا پایین دست را که رصد میکنیم به نوعی تناقض برمیخوریم که شاید توضیح ان در قالب مثال خالی از لطف نباشد.
اگر سری به سایت های معتبر بزنیم متوجه میشویم که وزیر محترم جهادکشاورزی جناب اقای محمود حجتی دارای مدرک مهندسی عمران میباشند بنابراین این سوال پیش می اید که ایا ایشان ضمن موفقیت در گرایش خود میتوانند یا خواهند توانست در رشته های کشاورزی، زراعت، باغبانی و گیاهپزشکی…. را در این بخش محوری زیر چتر حمایتی خود از نظر علمی، مدیریتی و برنامه ریزی های کلان قرار دهند؟
حال که خود ایشان هیچ تخصصی در زمینه کشاورزی ندارند ایا متخصصین علمی و عملگرا در سطح معاونین و پایین تر استمداد می طلبند و به پیشرفت های علمی در سطح دانشگاهی و مقالات علمی که ما حصل اساتید برجسته و صاحب نظر در زمینه های مختلف چقدر اهمیت داده اند؟
بحران مدیریتی، ضعف در تصمیم گیری و بعضا تصمیم گیرهای غیره کارشناسانه عدم استفاده مطلوب از ظرفیت های بالقوه بخش های مختلف کشاورزی و در نهایت هدر رفتن بیت المال که نتیجه نهایی تمام این موارد دودی است که به چشم کشاورزان زحمتکش خواهد رفت به طور مثالی ساده عدم پرداخت بیمه کشاورزی به موقع یا پرداخت واقعی بیمه کشاورزی به کشاورزی طی دو سال گذشته و امسال.
با توجه به مواد گفته شده لازم است که در سطح مدیریتی شهرستانی از نیروی متخصصی استفاده شود که غالب محصولات کشاورزی را در بر دارد که متاسفانه این موضوع نادیده گرفته شده.
نتیجه میگیریم که با در نظر گرفتن مفاد سند چشم انداز بیست ساله، شاید لازم باشد که ارزیابی مدیران و سیستم های مدیریتی بر اساس اهداف و شاخص های چشم انداز تعریف گردد. یعنی مدیری را در هر سطح کارامد بداینم که بر شاخص ها و ویژگی های چشم انداز(تخصص و تعهد) منطبق بوده و به انها توجه داشته باشد.
از مباحث مدیریتی که بگذریم توجه به دغدغه های فکری دانشجویان و امنیت شغلی دانش اموختگان بخش کشاورزی خالی از لطف نیست که کشاورزی کشور را تهدید میکند.
طبق امار ها چیزی حدود ۲۴ درصد یعنی بیش از ۱۳۰ هزار نفر از دانش اموختگان رشته کشاورزی جویای کار هستند و این رقم بالاترین مقدار نرخ بیکاری در بین دانش اموختگان دانشگاهی میباشد. که البته با بازنشستگی و یا اعطای بازنشستگی زود هنگام به بعضی از شاغلین و کارمندان ادرات جهاد کشاورزی سراسر کشور که فاقد مدرک دانشگاهی طی دوسال قبل تا کنون و درنهایت به کارگرفتن عده ای دانش اموخته گام ارزنده ای در این راستا محسوب شده که به تدریج شاهد تحول اساسی در روند اشتغال مهندسین کشاورزی خواهیم بود. البته باید به بی توجهی مدیران حهاد کشاورزی به این موضوع نیز اشاره ای کرد. به طور مثال فروشگاه های کشاورزی در شهر یاسوج و شهر سی سخت متاسفانه ۹۰ درصد انها فاقد مدرک دانشگاهی بوده کما اینکه عده ای از انها سیکل و یا دیپلم میباشد و بقول عده ای کشاورزان انگار بقالی باز شده.

یا اینکه با دادن چندرغاز پول به یک کارشناس و گرفتن مدرک به ادامه فعالیت خود ادامه میدهد بدون از اینکه اب از اب تکان بخورد و وجود کارشناس در فروشگاه برای هیچکس حتی مدیریت محترم جهاد چندان مهم نیست و اینجاست که یک کاغذ A4 پر اهمیت تر از یک مهندس کشاورزی است.
و یا در دیگر کارها مانند گلخانه ها، دامداریها، تولیدات کشاورزی دیگر یه نگاه کوچک که بندازیم متوجه میشویم هیچکدام مهندس کشاورزی نیستند.
در پایان به معضلات و مشکلات عدیده کشاورزان اشاره میکنم که خود انها را نیز لمس کردم.
۱٫ عدم انتقال یافته‏های علمی محققین دانشگاهی به سطح مزرعه و جامه عمل نپوشاندن به آن‏ها.
۲٫ عدم حمایت از کشاورزان خرده پا
۳٫  پرورش متخصصینی که بعضی از آن‏ها اصلا محیط‏های کشاورزی، روستا، خاک و مشکلات این بخش را لمس نکرده ‏اند.
۴٫ مهمتر از همه غلبه کردن جنبه‏های تئوریکی بر جنبه‏های عملی در دانشگاه‏های ما.
۵٫ عدم اعتماد کشاورزان ما به مهندسین بخش کشاورزی.
۶٫ اجرای طرح‏های تحقیقاتی و پایان نامه ‏هایی که بدون درنظر گرفتن نیازهای حقیقی کشاورزان و شرایط محیطی ایران طراحی شده ‏اند.
۷٫ عدم حمایت واقعی بیمه کشاورزی از کشاورزان بخصوص طی دوسال گذشته و پرداخت دیر هنگام چندرغاز بیمه به کشاورزان
۸٫  پرداخت تسهیلات بانکی با درصد بالا.
۹٫ بلایای طبیعی از جمله: سیل، تگرک، برف و بوران، سرمازدگی
عدم بخشودگی جرایم و سود بانکی تسهیلات طی دو سه سال گذشته که کشاورزان سی سخت با بحران اقتصادی بسیار بالایی روبرو شدند. بگونه ای که ۷۰ درصد کشاورزان به قرض و التماس وامهای خود را تمدید نمودند. و هیچ مسئولی حتی برای یک لحظه انها را درک نکرد. اینجا باید تاسف خورد به حال همه مدیران جامعه که کشاورزان دنا طی دوسال گذشته به نان شب محتاج شدند و هیچکس به دادشان نرسید. ان هم کشاورزانی که در کشور مایه مباهات و سربلندی این استان محسوب میشدند.
در پایان به بارش تگرگ در ۱۳ فروردین ماه ۹۶ اشاره ای میکنیم و خواستاریم که مسولین مربوطه از جمله ریاست محترم جهاد کشاورزی استان و شهرستان پاسخگو باشند.

تگرگ را میشود کنترل کرد مثل هر آفت دیگری…………..

تَگَرگ گونه‌ای بارش است. تگرگ قطره‌های یخ‌بسته باران است که از آسمان فرو می‌ریزد. تگرگ در اثر تغییرات ناگهانی هوا بر زمین فرو می‌ریزد و بیشتر در بهار موجب زیان سردرختی‌ها و دیگر محصول‌های کشاورزی می‌گردد و در شمار آفات آسمانی است. این تعرف از تگرگ یعنی اقایان مسول همانگونه که برای بلای طبیعی مانند سیل و زلزله خود را به آب و اتش میزنید و آخر سر مردم دچار خسارت های مالی و جانی میشوند، این تگرگ نیز میتواند در ۵ دقیقه و کمتر خسارتی میلیاردی به یک منطقه وارد کند، خسارتی که دست رنج قشر زحمت کشیده ی این مملکت را در ۵ ذقیقه نابود میکند.
سوالی که در طی سالهای گذشته و امسال در ذهن مردم جاری و ساری بوده و پاسخ درستی برای ان پیدا نکرده اند و یا شما مسولین پاسخی به این شکل که چکارش کنیم را به انها داده اید. و مردم بیچاره نیز میگویند هر چه خدا روزی بدهد. و خود را با این پاسخ های مبهم متقاعد میکنند. و هرسال دچار خسارتی از جانب خداوند میشوند. آیا واقعا خدایی که از مادر مهربانتر و از پدر فداکارتر میباشد با بندگانش چنین میکند؟
خدای عالم به ما عقل و شعور داده و ما با آن تولید علم میکنیم و با تولید همین علم کشور ژاپن توانسته خسارت های ناشی از زلزله های مهیب بالای ۸ ریشتر را به پایین ترین حد خسارت خود رسانده اند.
حال برای اولین با در سال ۱۳۹۰ گروه دانش بنیان دانشگاه صنعتی سهند اقدام به ساخت اولین سامانه هوشمند ضد تگرگ در ایران و جهان نموده، و تمام آزمایشات خود را با موفقیت پشت سر گذاشته و موفق به دریافت گواهینامه های ملی  بین المللی شده است. و در مناطق مختلف کشور نصب و راه اندازی شده که برای نمونه میتوان به نصب ۲۳ سامانه ضد تگرگ در سال ۱۳۹۲ در استان آذربایجان غربی و دستگاه هایی در روستای ایری شهرستان جلفا در سال ۱۳۹۴ نصب و راه اندازی شده است.همچنین سامانه فوق در استان لرستان در مجتمع بزرگ کشت و صنعت صفا  و در کارخانه صنعتی ایران خودرو خراسان رضوی نصب شده که از تاریخ نصب تاکنون شاهد بارش تگرگ در آن مکان ها نبوده اند.

هدف از این تفاسیر و بیان این موضوعات و مثالها این بوده که اول تگرگ را میتوان کنترل کرد. که جای این سوال برای همگان این است که چرا تاکنون جهادکشاورزی شهرستان دنا و استان هیچ اقدامی انجام نداده اند؟ آن هم در مورد خسارت آفت یا بلای طبیعی که طی سالهای متمادی خسارتهای جبران ناپدیری به باغداران وارد کرده است. آیا در سطح کم این سامانه را آزمایش نموده اند؟ راستی وظیفه جهادکشاورزی در مورد پیشگیری از این گونه خسارتها چیست؟ بخش تحقیقاتی جهاد کشاورزی شهرستان دنا در این مورد و حتی در زمینه های دیگر از جمله آفات و بیماری های و تولید یا معرفی ارقام مقاوم و متحمل درختان میوه چه اقداماتی انجام داده اند؟
آیا اصلا چنین کارگروه علمی در جهاد کشاورزی شهرستان دنا وجود دارد؟
سوالات دیگری که برای کشاورزان این منطقه بی پاسخ مانده و از مسولین خواهشمندیم پاسخ گو باشند به شرح ذیل میباشد.
۱٫  تاکنون برای پیشگیری از سرمازدگی محصولات کشاورزی سی سخت و حومه چه اقداماتی انجام داده اید؟
۲٫  بیمه کشاورزی در هر منطقه بر چه اساسی محاسبه میشود و پرداخت آن به چه نحوی میباشد؟
۳٫  چرا سازمان بیمه کشاورزی بیمه های باغات را بعد ماه ها پرداخت میکند؟ ولی در هنگام ثبت بیمه کشاورزان همان روز پول را دریافت میکند؟ و ایا مدیریت محترم جهادکشاورزی تاکنون برای حل این مشکل اقدامی انجام داده است؟
۴٫  چرا سال ۱۳۹۴ بیمه کشاورزان بر اساس تعداد درختان میوه محاسبه شد و کشاورزان هزینه را بر اساس تعداد پرداخت نمودند ولی در هنگام پرداخت آن به باغداران براساس قرارداد به قول خودشان جدید که هکتاری بود پرداخت شد؟ ایا مدیریت جهاد کشاورزی به عنوان تنها حامی و پشتیبان کشاورزان مدیریت بیمه را به چالش این موضوع دعوت کردند و مدیرت بیمه پاسخگو بودند؟ در ضمن بیمه محترم این کار شما از نظر شرع مشکل دارد و نقض قرارداد نموده اید.
۵٫  آیا در زمینه کنترل آفات و بیماری های گیاهی بخصوص کنترل بیولوژیک کاری انجام داده اید؟ اگر انجام داده اید لطفا مستندات خود را ارایه دهید.
۶٫  آیا نسبت به معرفی نهاده های کشاورزی به خصوص سموم شیمایی تحقیقاتی انجام داده اید بخصوص تحقیقاتی در زمینه مقاومت آفات و بیماریها به سموم؟
۷٫  آیا نسبت به معرفی مراکز مورد تایید جهاد کشاورزی و دارای مجوز و کارشناسان زبده که در آن به ارایه مشاوره، بازدید، انجام آزمایش و فروش نهاده های کشاورزی توسط متخصص کشاورزی، اقداماتی انجام داده اید؟
۸٫  جامعه سالم در گرو غذای سالم میباشد، که غذای اصلی مردم از بخش کشاورزی است، همانگونه که در داروخانه نیاز به وجود دکتر داروساز میباشد، در فروشگاه های کشاورزی نیاز مبرم به متخصص گیاهپزشک احساس میشود. آیا جهاد کشاورزی در این زمینه و کاری انجام داده و اگر انجام داده اید چرا هنوز در سراسر استان ۹۰ درصد فروشگاه ها فاقد کارشناس میباشند و یا فقط از مدرک کارشناس استفاده میکنن. و ایا نباید جهاد کشاورزی بازرس ویژه ای برای این قضیه در نظر بگیرد؟
۹٫  چرا ابیاری قطره ای برخ مناطق نیمه کاره رها شد؟
و چرا ها و آیا های دیگری که منتظر پاسخگوی شما خدمتگزاران هستیم و امیدوارم با تشکیل جلسه ی مناظره با حضور کشاورزان و کارشناسان بخش کشاورزی موافقت نموده تا به این سوالات پاسخ های روشنی داده شود تا ما کشاورزان را از این حالت بهت و بی جوابی و سرگردانی فکری خارج نمایید. زمان و مکان را خودتان مسولین مشخص نمایید.
امیدوارم مسئولین جهاد کشاورزی با خواندن این مقاله با تغییر دید و ارزیابی مجدد مدیران و تحول شیوه‏های مدیریتی در این حوزه دیگر شاهد این ضرب المثل معروف که در بین اکثریت رواج دارد نباشیم که: ” اگر اداره جهاد کشاورزی هر منطقه‏ای تعطیل شود هیچ اتفاقی برای کشاورزی آن منطقه نخواهد افتاد”.
وسلام

مهندس خیرالله صابری
کارشناس ارشد کشاورزی
مدیر مسول  و کارشناس فنی مرکز تخصصی مشاوره ای بوی سیب دنا
عضو سازمان نظام مهندسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 45 در انتظار بررسی : 5 انتشار یافته : ۳۹
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

ناشناس سه شنبه , ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۵:۰۰

احسنت ، حرف دل همه مردم را تو این متن دیدم

عبدالرضانظری سیسخت سه شنبه , ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۵:۱۳

والا بااین وضعیت اگه جهاد دناتعطیل بشه آب ازآب تکون نمیخوره،ماهم یه نفس راحت ازدست بی مبالاتیهامیکشیم.نوع آفتی که درابتدابرای خوددوستان هم تعجب برانگیزبوده، درسال نودودو اومدن کشاورز رومقصراعلام کرده ان،آخه مگه باغدار کارشناس آفاته که این نگرش رو دارن.این وضعیت منجر به احساس استثمارشدن کشاورزان شده که میتونه کل منطقه رو بابحران جدی مواجه کند.اگه دلشون خواست پول بدن،ماهم شروع به صنعتی سازی میکنیم ولی لطفا سری به باغات خود دوستان جهادشهرستان بزنید،خواهیددید دیگرکسی چیزی برای گفتن ندارد

بیزار از وطن فروشان سه شنبه , ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۷:۴۱

چرا ما واقعا بیمه میکنیم که به عده ازجیب ما دارن دزدی میکنند چطور هنوز بیمه پارسال که خسارت بسیار سنگینی مثل همین سال جدید به کشاوزان وارد شد پرداخت نشده و یک مبلغ خیلی ناچیزاعلام شدکه میتوان به جرات گفت خسارت یک درخت به تنهایی هیت چرا مردم و کشاورزان پیگیرشکایت از بیمه و اداره جهاد کشاورزی تیستند ی………………………………………………………………….

بیزار از وطن فروشان سه شنبه , ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۷:۴۳

اداره بی کفایت جهاد کشاورزی سیسخت باید تعطیل شود و از این به بهد هیچ کشاورزی پول مفت به بیمه نده ……………………………………………………………….

محتشم زابلی نژاد سه شنبه , ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۸:۱۳

درود بر مهندس صابری.حرف دل همه مردم هست.رییس جهادکشاورزی از چندجهت وابستگی بامقامات و ثروتمندان داره و تا حال سودی برا کسی نداشته

کاوس فلاحی سه شنبه , ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۸

از مسئولین محترم جهاد کشاورزی وامورآب استان تمنا داریم که نسبت به لابروبی جدول ابرسانی چیتاب هرچه سریعتر اقدام شود یک الان موقع درختکاری کاشتن سبزی وسیفی جات است وباید دوهفته دیگر ویاهمین الان نهالها ابیاری شوند میطلبد که اب درجدول جهت استفاده مردم درجریان وجاری باشد. وجدول سنتی پایین ده یاشهر هرچه سریعتر کارشود تا دراینده نزدیک کشاورزان دچار مشکل نشوند

کاوس فلاحی سه شنبه , ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۰

باغات شهر چیتاب نیز دچار افت زدگی وتگرگ شده وخساراتی وارد شده. مسئولین بیمه کشاورزی درجریان باشند

یک سی سختی سه شنبه , ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۳

شورا چه کاری می کنه این وسط باید پیگیری کنه

محسنی از سی سخت سه شنبه , ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۱

جناب صابری از نوشته هایت پیداست که هیچ اطلاعی از بیوگرافی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دنا و مدیر کل سازمان جهاد کشاورزی استان تدارید جهت اطلاع شما مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دنا دارای مدرک دکترای کشاورزی از دانشگاه شهید چمران اهواز هستند که در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری دانشجوی رتبه اول و با معدل بالای ۱۹ در هر سه مقطع فارغ التحصیل شده اند و مدرک هر سه مقطع را ازبهترین دانشگاهای کشور اخذ کرده اند. در ضمن ایشان استاد دانشگاه بوده و بسیار با تجربه هستند و واقعا” خدمات بسیار ارزنده ای را برای کشاورزی شهرستان انجام داده اند. جناب آقای گوهرگانی مدیر کل سازمان جهاد کشاورزی استان دارای مدرک دکترای کشاورزی می باشند

محسنی از سی سخت سه شنبه , ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۴

صابری جان ما که میدانیم خیلی دنبال استخدام در جهاد کشاورزی بودی …………………………………….. خیلی دلخوری موفق نشدی. تلاشت را بیشتر کن تا موفق بشی. حالا صابری جون کارت بجایی رسیده که وزیر محترم جهاد را که از موفق ترین وزیر دولت تدبیر و امید بوده و مورد تشویق و حمایت مقام معظم رهبری بوده زیر سوال می بری

متخصص سه شنبه , ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۵

جناب صابری بهتر است بدانید که بانک کشاورزی سی سخت بارها از طریق صدا و سیما اعلام کرده که سود، سود پس از سررسید وسود جرایم و دیرکرد تسهیلات بخش کشاورزی را می بخشد و مشخص است که هیچ اطلاعاتی ندارید و در ثانی استفاده از سامانه های ضد تگرگ در باغات سرمور شما با توجه به قیمت گازهای مورد استفاده، قیمت دستگاه و مسائل دیگه برای باغات شما که هلو کیلویی ۱۵۰۰ تومان است صرفه اقتصادی ندارد. و اگر صرفه اقتصادی برای شما داشته باشد جهاد کشاورزی این آمادگی را دارد که تسهیلات بانکی مکانیزاسیون کشاورزی را با سود ۴ درصد برای خرید در اختیار شما بگذارد. شما که انتظار ندارید که دولت این دستگاهها را مجانی در اختیار شما قرار دهد در ثانی استان اذربایجان که گفتید از این دستگاهها استفاده کرده اند بشکل وام و تسهیلا بانکی بوده و استفاده کرده اند پس مشخص است که اطلاعات شما ناقص است بهتر است با اطلاعات کامل صحبت کنید

رهامی از سی سخت سه شنبه , ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۷

نویسنده عزیز بیمه کشاورزی زیر نظر بانک کشاورزی می باشد اشتباه گرفته اید. امیدوارم شما را به عنوان رئیس بیمه کشاورزی کشور بگذارند تا خیال ما راحت بشه

قربانعلی صیادی سه شنبه , ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۱

جهاد کشاورزی شهرستان دنا در زمینه اجرای پروژه های آبیاری تحت فشار در شهرستان از جمله آبیاری تحت فشار کل باغات شهر سی سخت، بیاره، معصوم آباد کریک، رودشتی، ده پایین سادات محمودی، دشت رز، بن زرد و جاهای دیگه بسیار خوب و موفق عمل کرده و از نظر اجرای این پروژه ها در استان رتبه اول را دارا است. جای تشکر از مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دنا داره

مجید منصوری از سی سخت سه شنبه , ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۴

آقا جان ۲۰۰ فازغ التحصیل بخش کشاورزی پارسال و امسال استخدام شده اند که جای تشکر از دکتر آذرفرد و گوهر کانی داره . پسر خوب تو که … و شرایطش را نداشتی چرا ناراحتی

داریوش نیک اقبال سه شنبه , ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۷

کارهای زیر ساختی خوبی در دوره مدیریت دکتر آذرفر در شهرستان دنا اجرا شده ۱- اجرای کارهای آبیاری تحت فشار در سطح وسیع در شهرستان
۲- اجرای ۵ پمپاژ آب کشاورزی در روستاهای شهرستان دنا با اعتبار ۴۰ میلیارد تومان و کارهای خوب دیگه

نیرومند صیادی از دهنو سه شنبه , ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۶

آقای صابری اگر شما کارشناس ارشد کشاورزی هستید و دولت هزینه زیادی برای تحصیل شما کرده و خیلی به فکر کشاورزی شهرستان هستید و صادق باشید چرا مردم و کشاورزان روستای شما یعنی سرمور را که دولت با هزینه بسیار زیاد باغات شما را آبیاری قطره ای کرد یک ماهه و حتی استفاده ده روزه با تفکر سنتی و اعتقادی که به آبیاری سنتی و غرقابی داشته اند توجیه نکرده اید و چرا آنها را قانع نکرده اید که اجرای سیستم آبیاری تحت فشار برای جلوگیری از هدر رفت آب بسیار مناسب خواهد بود. …… شما بخاطر منفعت شخصی مردم را تحریک کرد که از این سیستم استفاده نکنند علیرغم اینکه این سیستم و پروژه بسیار مناسب اجرا شد و تحویل کشاورزان شد.. حداقل از علم و تخصصتان برای ………… استفاده کنید. باغ …… چقدر دارای علف هرز است. باغ خودتان چگونه هرس می شود. ما که این مسائل را می دانیم. نکند بگویید که جهاد کشاورزی شهرستان دنا باید برای شما هرس کند و علف های هرز باغتان را از بین ببرد. منشا افات باغات سرمور سی سخت باغ خودتان ……… شما می باشد. بقول خود شما که کارشناس ارشد حفظ نبا تات هستید از علمتان برای خودتان استفاد کنید.

.............................. سه شنبه , ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۲

درود بر دکتر آذرفر و گوهر گانی و تشکر ویژه از زحمات آنها. نامبردگان بومی استان هستند و کارباد و کاردان و گوهرکانی را می خواهند به عنوان معاون وزیر معرفی کنند برادر جان

محسن پور از سی سخت سه شنبه , ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۶

تو که کارشناس ارشد کشاورزی هستی چرا واحد پرورش قارچی که بصورت سنتی در زیر زمین ساختمانی در شهر سی سخت احداث کردی یک ماهه تعطیل شد . لابد مقصر وزیر جهاد کشاورزی است. مدرکت را از دانشگاه آزاد بله زار گرفتی و از کشاورزی چه بلدی.

رضا از بیمه سه شنبه , ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۷

به آذرفر میگم پست مشاوره را برات ردیف کنه. حسابی تلاش کن

ابوالفضل سه شنبه , ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۱

احسنت. واقعا مقاله ای زیبا ، متین، موزون و هماهنگ با وضعیت کشاورزی است و حال و روز مسیولان ما رو به خوبی تشریح کردید ضمن اینکه انتقادی بجا و سازنده است راه حل برون رفت رو هم اورده اید. که نشان از دلسوزی جوانانی مثل شما می یاشد. با ارزوی روزی بهتر .

معصومه سه شنبه , ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۶

احسنت👏👏👏👏👏👏👏

باغدار سه شنبه , ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۴

لطفآ چشمه کورکی کوخدان را دریابید،چندین ساله که مسولین کشاورزی قول لای روبی میدن ولی هیچوقت عملی نشد که نشد….

كشاورز سه شنبه , ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۰

عزیزان مسول در اداره کشاورزی سیسخت:لای روبی چشمه کورکی کوخدان چی شد؟چن ساله قولشو میدین ولی عملآ هیچ کاری نمیکنید.خواهشآ رسیدگی کنید.یک ماهه دیگه باغا به ابیاری نیاز دارن…..

سی سخت چهارشنبه , ۱۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۳:۴۹

بگذارید از قبل ما کشاورزان بدبخت یک عده تحت عنوان کارمند کشاورزی نون بخورند اما خوب حواسشان جمع باشد که حلال باشد .

ناشناس چهارشنبه , ۱۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۴:۴۵

سلام.الحق والانصاف بسیار مقاله زیبایی بود. بله برادر صابری نه تنها در حوزه کشاورزی بلکه در بعضی دیگر از سطوح مدیریتی شهرستان دنا ، انتخاب های به دور از تخصص وتعهد موجب شده پسرفت ها وعقب ماندگی هایی در کارها مشاهده گردد. و مطمئنا بانی آن مسئولین محترمی هستند که بدون در نظر گرفتن خدا و وجدان وتعهد؛ افرادی را غیر کارشناسانه به عنوان مدیر انتخاب می کنندفقط صرف پیشبرد اهداف انتخاباتی خود و……..وبی شک نسل آینده تاوان این انتخاب های نادرست را خواهد خوردوحق خواهد داشت بانیان این همه اجحاف را مورد لعن ونفرین قراردهد. اگر بقیه جوانان سی سخت مثل شما وارد حوزه های پیشنهادی وانتقادهای سازنده به مسئولین شوند چه بسا تغییر وتحولاتی کار آمد صورت پذیردکه منشاء خیری سازنده شود. به امید روزی که به جای نابخردان ،خردمندان وارد حوزه های مدیریتی گردندومردم فهیم نیز با واکنش های سازنده تحول وتغییر های موثر ایجادکنند. به امید به ثمر نشستن افکار واعمال سازنده.

ناشناس چهارشنبه , ۱۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۹:۵۴

دانشگاه آزادی تو هم اهل نظر شدی

ابراهیم دهقانپور چهارشنبه , ۱۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۳

احسنت برادر صابری
نقدی بجا و تحلیلی مفید

علیر ضا فرهادی پنج شنبه , ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۵:۰۳

تا جایی که من شنیدم در یک ماه آینده آذرفر را می خواهند به عنوان مدیر سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان یا فرماندار دنا معرفی کنند

عضو شورای شهر سی سخت پنج شنبه , ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۵:۱۰

از زحمات مدیر توانمند و لایق و تحصیلکرده آکادمیک بخش کشاورزی آقای دکتر آذرفر بخاطر زحمات ایشان برای اجرای پروژه های آبیاری تحت فشار باغات سی سخت، بهسازی جداول آب کشاورزی، احداث خط انتقال آب با لوله، احداث چندین باب استخر ذخیره آب و کارهای موثر دیگه نهایت تشکر و قدردانی را داریم.

رحیم از پاتاوه پنج شنبه , ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۵:۱۲

انصافا” آقای آذرفرد بهترین مدیر شهرستان بوده و حق ایشان با لاتر از این پست ها است. چون لیاقتش را دارد

احسان از گورگنجو و سمرون پنج شنبه , ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۵:۱۳

بخاطر اجرای طرح پمپاژ آب کشاورزی در روستای سمرون ما از مدیر جهاد دنا آقای آذرفر و فرماندار تشکر می کنیم. اجرای این طرح باعث رونق باغداری در منطقه می شود

مجید از بن زرد پنج شنبه , ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۵:۱۹

آقای صابری مشخص است که تحمل مدیران بویراحمد سفلی را نداری. این مدیران نشان دادند که می توانند در سطح وزارتخانه مدیریت کنند. حسودی نکنید . کوشش کن که تحمل شما بیشتر شود

زابلی نژاد پنج شنبه , ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۸:۵۳

اقای اذر فرد هیچ عملکردی نداشته و بیشتر مردم ازش ناراضیند .

خیراله صابری پنج شنبه , ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۶

با سلام و عرض ادب.
در ابتدا از خداوند متعال شاکرم که این توان را اعطا نمود تا امروز در کشورم به اندازه پر کاهی موثر واقع شوم.
هدف از به قلم نگاشتن چنین مقاله ای توسط این بنده حقیر در متن بسیار روشن و برخواسته از همه سوالاتی است که در ذهن مردم و کشاورزان همه مردم ایران میباشد. و درد دلی است که سالها پیش باید گفته میشد.
ممنون از همه دوستانی که برای این مقاله کامنت گذاشته اند و نظرات خودشون رو صریح بیان نموده اند. در اینجا جا دارد از مدیریت جهاد کشاورزی تقدیر و تشکر کنم و از ایشان بخاطر بیان موضوعاتی که در مقاله نوشته شده که موجب ناراحتی و کدورت ایشان شده معذرت خواهی نمایم و عرض کنم هدف از این مقاله تخریب شخص شما نیست و امیدوارم مقاله نوشته شده را از شاگردتان پذیرا باشید و ان را فقط بعنوان یک متن مشاوره ای بپذیرید. و از خدا ممنونم که این جرات و جسارت رو بهم داده که بتوانم از شما در شبکه اجتماعی و فضای مجازی معذرت خواهی کنم. اما باید پذیرفت که کشاورزی ما وضعیت خوبی ندارد….
اما سوی سخنم با عزیزانی است که در انتقاد به مقاله جملاتی را نوشته اند بدور از انصاف و یکطرفه و کوته فکرانه.در خدمت خالصانه مدیریت جهادکشاورزی هیچکس شکی ندارد و برداشت های شما عزیزان بسیار کودکانه میباشد.اینجانب نسبت به مدیریت محترم جهاد محبت و ارادت خاصی دارم.
افتخار میکنم که در دانشگاه های ایران تحصیل کرده ام ان هم از نوع ازادش. خودم هزینه کرده ام و با نان و درامد کشاورزی درس خوانده ام. و اینکه کدام دانشگاه درس خوانده ام برایم مهم نیست،و برای شما متاسفم که اینگونه فکر میکنین، تحصیل زمانی ارزش دارد که به ان جامه عمل بپوشانی و در جهت تولید علم و با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری بدان جامه عمل بپوشانی حال اگر در صنعتی شریف هم درس خوانده باشی و نتوانی تولید علم کنی و عملی از ان بیرون نیاید و نتوانی مستقلا به مردم کشورت خدمت کنی چه سود؟ با توکل بر خدا همچنان شاگردی اساتیدی را میکنم که در این شهر به شغل شریف باغداری و کشاورزی مشغول هستند.و اینکه تحصیلات را در کدام دانشگاه گذرانده ام مهم نیست مهم این است که با تکیه بر اعتماد به خدا و اعتماد به نفس به اندازه پر کاهی توانسته ام در کشورم موثر واقع شوم و موفق به نوشتن بیش از ده ها مقاله علمی پژوهشی و isi در همایش ها و کنگره های ملی و بین المللی شوم که منجر به کشف و معرفی ۳۳ گونه کنه شکار گر مفید برای ایران و جهان شده. و بعد از تحصیلات در خدمت مردم با تعهد و تخصص مشغول به کار در خدمات کشاورزی هستم.
کشور ایران برای اعتلای استقلال ازادی خون های زیادی داده و میدهد خون جوانانی که جگر گوشه های ما بوده اند. تا دیگر شاهد تجاوزات به مرز و بوم نباشیم. دیگر شاهد ظلم و ستم نباشیم. دیگر شاهد تبعیض نباشیم. قومیت ها و روابط خویشاوندی در خدمت به مملکت معنایی نداشته باشد.ازادانه زندگی کنیم و فضایی ارام و پر از امنیت داشته باشیم. امروز بزرگترین افتخار ایران این است که مدیرت ان را کسانی به دست گرفته اند که از دل روستاها برخواسته اند تا به غرب زده گان بفهمانند نظام ما متشکل از پا برهنه گانی است که از شاخه های سلام ناب محمدی را تشکیل داده اند. دوست عزیزی که نوشته اند بویراحمد سفلی واقعا برای شما متاسفم و متاثر شدم از اینکه اینگونه برداشت نموده اید. گردن نهادن به چنین سخنانی نه تنها باعث پیشرفت نمیشود بلکه موجب عقب افتادگی فردی و اجتماعی افراد خواهد شد. افتخار میکنم که صمیمانه ترین و وافادارترین و باغیرت ترین دوستانم از ابتدا تاکنون از بویراحمد سفلی و ایل سترگ تامرادی بوده و هست.
متاسفانه در کشورمان فضای انتقاد نتوانسته به عنوان یک فرهنگ قوی معنا بگیرد.
در پاسخ به دوستی که نوشته اند سامانه ضد تگرگ صرفه اقتصادی. شما بفرمایید همه درختان رو قطع کنیم چون صرفه اقتصادی ندارد. و باغداری تعطیل بشه بهتره در این صورت جهاد کشاورزی هم تعطیل بشه بهتره چون اگر کشاورزی نباشد وجود جهاد کشاورزی هم معنایی ندارد. ما هم نگفتیم که دولت متقبل چنین هزینه هایی شود متن رو کامل بخوانید. اگر اطلاع ندارین واحد پرورش قارچ بنده دوسال پا برجا بوده و بدون کمک گرفتن هیچ ارگانی این دوسال کار کردم که بعدش رفتم سربازی. و تشخیص دادم در زمینه مشاوره و بازدید و ارایه نهاده های کشاورزی بهتر میتوانم خدمت کنم. و همین الان هم در اماده سازی سالن هایی جهت کشت سبزی و صیفی با استفاده از نور مصنوعی در فضای بسته هستم.اگر بنده مقاله نوشته ام اول همه برگرفته از مشکلاتی است که نمی گویم ۱۰۰ درصد کشاورزان ایران از ان سخن میگویند ولی ۷۰ درصدشان گرفتار چنین مشکلاتی هستند. که عوامل و راهکارهای ان هرچند بسیار کوتاه در مقاله بیان شده. امیدوارم بیان این مقاله بتواند برای همه ما سازنده و در همه ما تلنگری باشد که نانی که بر سر سفره داریم از وجود کشاورزان دردمندیست که باید با تمام وجود بهشان خدمت کنیم. چه برسد بر صندلی که بر ان تکیه داده ایم.
اگر امروز باعث شده که کارشناس کشاورزی ای از دل مردمی که در استان و کشور به فرهنگ و ادب و علم اندوزی معروف اند چنین ایراد کند بدانید همه سخنان از روی کینه نیست بلکه خودمان بدنبال حل برخی مشکلات هستیم.
با ارزوی پیروزی و سربلندی برای شما و ارزوی روزی که همه مسولین این کشور به سخن شهید چمران لبیک بگویند که فرمودند: اگر کسی تخصص کاری را نداشته باشد و منصبی را قبول کند قطعاً انسان “بی تقوایی” است… لبیک بگویند و دلسوزانه به انتقادات و پیشنهادات اطرافیان گوش فرا دهند.
وسلام
خیراله صابری

سامان پنج شنبه , ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۴

بنده با شناختی که از اقای مهندس صابری دارم در مورد قطره ای باغات سرمور تنها حامی و پشتیبان این موضوع خانواده ایشان بوده و الان هم هست. اینکه میگین ده روزه دروغ محضه ۴ماه پیمانکار و کارگراشون منزل پدر مهندس در اختیارشون بود ان هم رایگان قبل و بعدش هم بماند. ابیاری قطره ای سرمور مقصر مردم نبوده هرچند متقاعد کردنشان بسیار سخت بود و حق هم داشتند چون یادم هست عملیات قطره ای در تابستان به اوج خود رسیده بود زمانی که باغات به اب فراوان نیاز داشتند و همه درختان زیر بار سنگین خوابیده بودند و میوه باغات با رفت و امد کارگران در زیر درختان بسیار سخت بود و ریزش میکرد و حق داشتند نسبت به خسارتی که به انها وارد میشد.بلکه مقصر پیمانکاری بود که جهاد معرفی نمود ابیاری که دو روز دوام نیاورد و اولین ابیاری ۵۰ درصد انشعابات ترکید و لوله های کوچک از مدار خارج شد. بعدش اونموقع مهندس در حال تحصیل بوده به قول بچه ها ترم بوقی بود😘. در مورد باغ پدر مهندس همین الان هم حاضرم استشاد محلی بگیریم که تا الان باغ پدر ایشان برای یکبار طغیان افت نداشته. و از لحاظ سمپاشی همه سالی ۳ تا ۴ بار جهت کنترل کنه سمپاشی میکنن ولی پدر ایشان و همسایگان سالی یک بار و شاید ۲ بار. عملکرد باغشان در هکتار بسیار عالی بوده. و هیچ اعتقادی به استفاده از سموم علف کش بخصوص رانداب ندارن و همیشه به مشتریانشون که خودم یکی از انها هستم راجع به اثرات سو این سم میگن. و شاید به لحاظ گیاهپزشکی علف هرز افت محسوب شود و به لحاط مهندس اگر تغذیه درخت مناسب باشد دیگر نیازی به سمپاشی های بی رویه جهت کنترل افات و بیماری ها نخواهد بود و ما تغذیه مناسب مقاومت درخت را بالا خواهد برد. در ضمن جهت کنترل هر افتی نباید به محض دیدن ان افت سمپاشی نمود باید سطح زیان اقتصادی نیز در نظر گرفته شود. با تغذیه مناسب میتوان رقابت بین علف هرز و درخت را تا حدودی حذف نمود و در ضمن با تراشیدن علف هرز گذاشتن ان پای بوته شما عملا دارین کود سبز را در باغ افزایش میدهید و ماده خشک و ماده الی در خاک را افزایش میدهید. اما با مصرف سموم شیمیایی بخصوص رانداپ عواقبی را به ارمغان می اوریم که الان همه شاهد ان خواهیم بود. درسته که هرس کار جهاد کشاورزی نیست اما جهاد کشاورزی موظف است در جهت ارتقا بنیه علمی کمی و کیفی کشاورزان اموزشهای لازم رو به کشاورزان بدهد که سالی که گذشت این کار و کرد و باید ممنون قسمت اموزش باشیم. هرس باید به گونه ای باشد که سال اوری در باغ نداشته باشیم و موارد دیگه هرچند ایشان در جریان مستقیم هرس باغات پدرشان نمیباشند اما تا الان میدانم سال اوری در باغشان نداشته اند و همیشه به برکت و لطف خدا روزی میگیرند.که نشان از هرس و تربیت باغدارشه. ایشان و من در دانشگاه ازاد اسلامی جهرم درس خواندیم و در دانشگاه هم ادم جا نگرفته ای بودن و مسولیت های زیادی را در دانشگاه به عهده داشتند و در شهر جهرم همه مسولین شهر رو در دهها جلسه به مناظره دعوت نمودند که بسیار موثر واقع شد. و فکر نکنم دولت در این رابطه هزینه زیادی رو بدوش کشیده باشه.
کسی که مقاله ای مینویسه اهداف زیادی رو در نظر میگیره و کسی که میخونه میتونه در وصف همون مقاله توصیفات و نقد های خودش رو بیان کنن. و متاسفانه در کامنتها که مطالعه میکنیم میبینیم بجای اینکه راهکاری بیان شود یا به به و چه چه گفته شده و یا از روی غرضی بیوگرافی نویسنده نوشته شده در نقد یک مقاله ما چکار به بیوگرافی نویسنده داریم. چرا کارشناسان ما بجای نوشتن بیوگرافی نویسنده به بیان راه ها ی پیشگیری از افات و بیماری ها تلاشی نکرده اند و یا راهکارهای مقابله با خسارت های سرما و تگرگ؟ چرا کارشناسی که بجای اینکه در مورد نحوه کار سامانه سوال بپرسه از سالن قارچ مهندس که دوسال شبانه روز تولید میکردن و ۷۰ درصد فروشگاههای بزرگ شهر یاسوج و سی سخت رو تغذیه میکردن میاره وسط نقد من به عینا میدیدم مهندس به قارچ فروختن افتخار میکردن و مثل عده ای کارشناس کشاورزی که فقط به دنبال استخدام در ادارات بودند و در خانه خوابیده بودند و به دنبال پارتی میگشتند تا شاید در جهاد استخدام بشنم نبودند و شبهایی رو تا صبح در سالن های قارچ بیدار بودم و هیچ وقت از این موضوع ناراحت نبودن؟ چرا ؟ یکباره مسایل شخصی ایشان رو هم بنویسین و اصلا خجالت نکشین. اینکه نوشتن تگرگ کنترل داره اینقدر شماها رو عذاب داده که در پاسخ چنین موضوعاتی رو بیان میکنین. چرا بجای اینکه در نقد بنویسین و از جهاد کشاورزی بخواهیم تا حداقل برای ازمایش یک پایلوت قرار بده و این سامانه رو وارد شهرستان کنه و اگر جواب گرفتن نتیجه رو به کشاورزان اعلام کنند تا اگر مثبت باشه خود کشاورزان نسبت به تهیه ان اقدام کنند. مینویسند شما باغت افت زده است و یا اینکه در بله زار درس خوانده ای. یا در نقد نوشته اند که شرایطت به استخدام نمیخورد شما برو پیگیری کنین ایشان حتی در ازمون پارسال ثبت نام هم نکردن و حتی برای استخدام در جهاد به اندازه یک سمپاشی تلاش نکردند چون استخدام در مراکز دولتی چندان برایش مهم نبوده و نیست.و کارشناسانی بودند که شرایط بهتری از لحاظ تحصیلی و سابقه خدمتی از ایشان بهتر بودند و الان متاسفانه بیکار میگردند و اگر قرار بر استخدام باشه حق با این اشخاص میباشد نه مهندس.
ایشان سوالاتی را مطرح کردندکه در جهت برطرف شدن مشکلات کشاورزی بوده. و هیچ گونه غرض شخصی در میان نبوده و نخواهد بود.و همه ما صمیمانه از جناب اقای دکتر اذرفر بابت همه خدماتشان تشکر میکنم اما سوالات ایشان رو مثل اینکه عزیزان متوجه نشدند و مغرضانه کامنت گذاشته اند و کسانی که کامنت گذاشته اند همه از افراد خود جهاد و کارشناسان جهاد بوده. اما واقعا جهاد کشاورزی برای پیشگیری از سرما و تگرگ های اینده چه تدابیری اندیشیده؟ چرا راه حل را با کشاورزان در میان نگذاشته که کشاورزان خودشان تصمیم به خرید سامانه های ضد تگرگ و ضد سرما نمایند؟ بیمه ربطی به مدیریت جهاد کشاورزی ندارد اما کشاورزان انتظار دارند مدیرت استان و شهرستان بعنوان تنها حامی و پشتیبانشان پیگیری کنند و موضوع را خودشان رسانه ای کنند.واقعا شهرستان دنا باید به وجود چنین جوانانی افتخار نماید که بدون در نظر داشتن خودشان و کارشان و غیره مغرضانه در همه زمینه ها تمام تلاششان را برای بهبود وضعیت کار و اشتغال و کشاورزی میکنند همانند مرحوم جوان ناکام اقای جلال فرد که در جهت عدالت گامهای ارزنده ای برداشتند و مورد سرزنش بسیاری از سیاسیون و نهادهای دولتی قرار گرفتند. راستی بجای اینکه از وجود چنین جوانان پر انرژی و بی ادعا استفاده شود فقط در جهت تخریب انان گام بر میداریم. دوستت دارم هم دانشگاهی خیلی مردی با مرام.

خیرالله صابری جمعه , ۱۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۷:۳۷

سامانه ضد تگرگ!!

از دیر باز بارش تگرگ همه ساله خسارات فراوانی به بخش کشاورزی وارد ساخته ، بطوریکه بعضا آسمان صاف و زمین سبز امید در لحظه ای چند به سیاهی و یأس مبدل می گردد و با بارش آنی تگرگ موجب ایجاد خسارات جبران ناپذیر و نابودی لحظه ای محصولات کشاورزی می شود .این دستگاه شامل مخزن انفجار، لوله پرتاب وهدایت ، مخازن ذخیره گاز، لوازم کنترل فشار ، سامانه ایجاد اشتعال ، فرمان و تامین انرژی اعم از باتری و تابلو خورشیدی است که تمام قطعات آن ساخت خود مبتکر است.
این مبتکر سلماسی در استان آذربایجان غربی در زمینه ساخت این دستگاه گفت: این سامانه توانایی حفاظت از عرصه ای حدود ۱۱۰تا ۱۲۰هکتار از باغات و مزارع را در مقابل خسارات ناشی از تگرگ دارد.

کاربر این سامانه می تواند به صورت دستی و یا با ارسال پیامک از طریق تلفن همراه و قابلیت دریافت و پردازش داده های هواشناسی به روش GIS با این دستگاه کار کند.

مکانیزم این سامانه با استفاده از گاز مایع در اثر شلیک های پی در پی و با ایجاد ارتعاشات صوتی و حرارتی سلول های هسته مرکزی مولکول تگرگ در داخل ابر تگرگ زا را شکسته و به باران تبدیل می کند.
هزینه تمام شده این سامانه معادل ۶۰درصد مشابه خارجی بوده که موجب ایجاد اشتغال و صرفه جویی ارزی می شود و کارایی این سامانه نسبت به مشابه خارجی ۲۰درصد بیشتر است.
این سامانه قادر است سالیانه از ورود خسارت تگرگ به ۵۰۰۰تن محصولات باغی به میزان ۴۵ میلیارد ریال جلوگیری کند.

سامانه ضد بارش تگرگ قابل کنترل از راه دور بوده و بدون محدودیت فاصله فقط با ارسال پیام از طرف کاربر و دریافت آن توسط دستگاه ، ترکیبی خاص از انواع گازهای پروپان ، بوتان و .. تزریق و پس از تراکم و احتراق و پرتاب گلوله صوتی با فرکانس و طول موج خاصی به طرف ابر های تگرگ زا تا ارتفاع ۱۲۰۰۰ متر موجب تبدیل بلورهای تگرگ به قطرات باران با مساحت موثر ۱۰۰۰۰۰۰ متر مربع ( ۱۰۰ هکتار ) و به شعاع ۵۶۷ متر می گردد . این سامانه در واقع در هنگام بارش تگرگ ، قبل از رسیدن یا شروع تگرگ باعث تبدیل تگرگ به باران شده و از ایجادخسارات بسیار زیاد ناشی از بارش تگرگ به مزارع در وسعت تعریف شده به صورت ۱۰۰ درصد جلوگیری می کند.

سامانه ضد بارش تگرگ این امکان را بوجود می آورد که قبل از بارش تگرگ و با پیش بینی وضع هوا و مشاهده عینی ابرها نسبت به تبدیل تگرگ به باران وضعیت جوی را تغییر داده و بدین ترتیب از خسارات پیشگیری می نماید . نقطه ی اقتصادی قابل تأمل آن است که هر چند خطای عملکرد دستگاه صفر می باشد مگر خطای انسانی ، اما حسب بررسی کارشناسان حتی اگر دستگاه طی ۱۰ سال فقط یک مورد عمل کند و موجب پیشگیری خسارت در محدوده پوششی خود شود برابر است با کل هزینه های انجام گرفته و همچنین نقطه قابل تامل این دستگاه آن است که نه تنهاهیچگونه عوارض زیست محیطی نداشته و بعضا نیز حتی موجب افزایش مقدار و شدت باران میگردد

خیرالله صابری جمعه , ۱۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۸:۰۱

http://www.iribnews.ir/fa/news/1096938/%D9%86%D8%B5%D8%A8-%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%B6%D8%AF-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7-%D9%88-%D8%AA%DA%AF%D8%B1%DA%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%B2%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%86

۲٫ http://qudsonline.ir/news/504885/%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%B6%D8%AF-%D8%AA%DA%AF%D8%B1%DA%AF-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B9-%DA%AF%D9%86%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AF-%D9%86%D8%B5%D8%A8-%D8%B4%D8%AF

لطفا رو لینک ها کلیک کنید و نحوه عملکرد سامانه رو از زبان کشاورزان و مسولین دیگر استان ها بشنویم. چطوره که برای اونها میصرفه ولی برای ما نمیصرفه. یکم فکر کنین.
اونا کجان ما کجا.
ما اگر یک سال هم بتوانیم جلوی سرما و تگرگ رو بگیریم اگر هر ۱۰۰ هکتار باغ نمیگیم ۵۰۰۰ تن محصول فقط ۳۰۰۰ تن میوه رو نجات بدیم و بقول شما کیلویی ۱۵۰۰ تومن هم بفروشن یعنی ۴۵ میلیار تومن رو نجات دادی دوست عزیز و حساب کن اگر خرید دستگاه ۳۸ میلیون باشه و مخارج مصرفیش هم بقول شما خیلی بالا باشه مثلا ۱۰۰ میلیون خوبه؟ باشه که نمیشه ببین چقدر صرفه اقتصادی داره؟ یا کارشناس نیستی یا اینکه هستی ولی واقعا کارشناس نیستی. بعدش کل جاهایی که نصب شده بیا با هم میریم و میبینیم. اصلا یه تماس بگیرین شرکت

آدرس :

آذربایجانشرقی – تبریز – بلوار ملت – جنب تراکتورسازی – مرکزرشد شرکت های فناور ودانش بنیان دانشگاه صنعتی سهند

تلفکس :

۳۴۲۴۸۶۲۷ -۰۴۱

ایمیل مدیریت :

management@ervintech.ir

ایمیل واحد خدمات :

services@ervintech.ir

ایمیل واحد رسیدگی به شکایات :

complaints@ervintech.ir

موبایل مدیر عامل :

مهندس یداله نصرالهی
تا شما رو توجیح کنه.یا شما توجیحش کنین.
هیچ کشاورزی هم انتظار نداره که دولت براشون هزینه کنه. اما انتطار داره جهاد به عنوان پشتیبان این بخش طی سال گذشته و تاکنون حداقل ازمایشاتی رو در مناطقی انجام میداد تا از این به بعد کشاورزان خودشون تصمیم بگیرند و خودشون نسبت به خریداری اقدام کنند. سوال اینه که شما که کنایه میزنی و توی جهاد هم کار میکنه و میگی نمیصرفه و صرفه اقتصادی نداره چرا مردم رو اطلاع ندادین که چنین سامانه ای هست و چطور حساب کردی که صرفه اقتصادی نداره؟
بجای این حرفاها تمنا دارم تا بارش بعدی این سامانه رو خریداری کنین و ذر منطقه ای تگرگ خیز مورد ازمایش قرار بدهید تا کشاورزان اگر دیدند عملکرد خوبی داره خودشون خریداری کنند و به قول شما معرفی کنین تا از بانک وام ۴ درصدش رو بگیرین….
به فکر ابادانی کشور باشیم. سالی که مزین شده به تولید و اقتصاد مقاومتی باید به تولید کمک کنیم نه اینکه تیشه به ریشه بزنیم.

مرتضی نظری شنبه , ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۹:۵۵

سلام و ارادت
در یک کلام اگر بخواهم نظر بدم متنی کامل و قصه ای پر غصه و بی نقص بود.
تا زمانی که روابط بر ضوابط حکمفرما باشد روزگار چنین است و رو به افول
در ابتدا باید ببینیم چرا غرب غرب شد و ما شرقی ها با ادعای تمدن چندهزار ساله شدیم جهان سوم
و متهم به هزار و یک انگ سیاسی و مذهبی
کاش تفسیر این شعر را سیاستمداران و مسئولین بلد بودند که به هر قیمتی ایران را ویران نکنند.
با دوستان مروت با دشمنان مدارا
با امید به راهنمایی و توصیه های کارشناسان دلسوز

ناشناس شنبه , ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۷

اﺣﺴﻨﺖ ﺑﺮ اﻗﺎﻱ ﺻﺎﺑﺮﻱ
ﻭﻟﻲ ﺷﻤﺎ اﻗﺎﻱ ﺻﻴﺎﺩﻱ ﺗﻮ اﺯﻛﺠﺎﻱ ﻗﻂﺮﻩ اﻱ ﺳﺮﻣﻮﺭ ﺧﺒﺮ ﺩاﺭﻱ ﻛﻪ اﻳﻦ ﻃﻮﺭ ﺳﻨﮓ ﺟﻬﺎﺩ ﺭا ﺑﻪ ﺳﻴﻨﻪ ﻣﻴﺰﻧﻲ ﻗﺮﻩ اﻱ ﺳﺮﻣﻮﺭ ﻗﺮاﺭ ﺑﻮﺩ ﻛﻪ ﺷﺶ ﻣﺎﻫﻪ ﺗﺤﻮﻳﻞ ﺩاﺩﻩ ﺑﺸﻪ ﻭﻟﻲ ﺷﺶ ﻣﺎﻩ ﺑﻪ ﺷﺶ ﺳﺎﻝ ﻃﻮﻝ ﻛﺸﻴﺪ ﺗﻨﻬﺎ ﻛﺎﺭﻱ ﻛﻪ ﺟﻬﺎﺩ ﻛﺮﺩ ﻣﺮﺩﻡ ﺭﻭﺳﺘﺎﻱ ﺳﺮﻣﻮﺭ ﺭا ﺑﺪﻫﻜﺎﺭ ﻭاﻡ وﺑﺎﻧﻚ

اخبار وپژه

تابناك وب تابناك وب تابناك وب ترنم دنا تابناك وب تابناك وب
css.php