کد خبر : 14084
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۴:۰۴
643 بازدید بازدید

آیا وضعیت موجود در سی سخت ازحیث اقتصادی،فرهنگ،علم و سلامت مطلوب است؟

آیا وضعیت موجود در سی سخت ازحیث اقتصادی،فرهنگ،علم و سلامت مطلوب است؟

((مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین ترنم دنا است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.)     عنوان:آیا وضعیت موجود در سی سخت ازحیث اقتصادی،فرهنگ،علم وسلامت مطلوب است؟    به قلم:حکمت حاجتی  

((مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین ترنم دنا است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.)

 

 

عنوان:آیا وضعیت موجود در سی سخت ازحیث اقتصادی،فرهنگ،علم وسلامت مطلوب است؟   

به قلم:حکمت حاجتی

 

همت بلنددارکز همت بلند                       مردان روزگاربه جایی رسیده اند.

توسعه،پیشرفت ،رشد یا هر عنوانی برای حرکت روبه جلوی جامعه ،عمدتاً متاثر از کیفیت نیروهای انسانی است.دراین میان عادات و روحیاتی که نه دفعتاً بلکه طی قرون متمادی ،در میان آنان شکل میگیرد،بسیار کارامدتر و موثرتر از مدارج و مدارک دانشگاهی است.هر چند فلسفه اصلی تعلیم وتربیت تغییر عادات نکوهیده و ایجاد عادات پسندیده است ،ولی این مهم محصول کنش اجتماعی درگذر زمان حاصل آید.

به همین خاطر عادات پسندیده را میتوان بزرگترین سرمایه هرجامعه دانست،که فقدان آن در هر جامعه میتواند به پسرفت و حتی بن بست اجتماعی بیانجامد. مثلا توسعه در دو جامعه نظم پذیر و نظم گریز با دیگر شرایط یکسان بی تردید دوسرنوشت متفاوت دارد.

اینکه جامعه بر مدار کدام فضیلت ها بچرخد،بسامان تراست،ازنظر افلاطون فضیلت شجاعت،حکمت وعفت تعیین کننده سمت وسوی هرجامعه است،تاریخ ملتها نیزثابت کرده هرگاه دستاوردهای تمدنی بدون تربیت انسانی در جایی مستقر شده،نتیجه ای واژگونه ،حتی فاجعه بارداشته است ،مفهوم پارلمان در نظریه بانیان اولیه آن را با پارلمان درعربستان سعودی مقایسه کنید،تا به این امر بدیهی پی ببرید که درساختارهای تمدنی اگر انسانش تکامل یافته نباشد،سمت وسوی جامعه نیز تغییر نخواهد کرد. چراکه پارلمان بدون انسانهای مشورت جو با تدبیر و شجاع ،عملا نقش یک ساختمان بی خاصیت راخواهد داشت ،رمز کارکرد پیشرو یا قهقرایی داشتن پارلمانها در همین نکته است. امرسیاست،اقتصاد یا هر عرصه دیگر نیز خارج از این قاعده نیست.

دراین میان مردم سی سخت درطی سالیان متوالی ثابت کرده اند که از حیث دارا بودن فضیلتهایی چون نظم،سخت کوشی،حلم و برباری،تعاون ،علم وفرهنگ،وبالاخص تدبیر در گذشته کارهای سترگ انجام داده،و گره های اساسی را گشوده اند ،یادمان نرفته درگذشته نه چندان دور دیار دنا مرکزیتی علمی  وفرهنگی داشت،آوازه علمی وتلاش مدبرانه برای معاش با رویکرد معاد اندیشانه و فضیلت ما با نه این دیار،باعث شد ،تا آدمهایش درمسافرت به تبریز و تهران هم درمعرفی خود شناسه ای روشن دارا باشند،چرا که شهره فرهنگ بودند و کار،پرسش اساسی این است که آیا همچنان برهمان مداریم؟

آیا وضعیت موجود در سی سخت ازحیث اقتصادی،فرهنگ،علم وسلامت مطلوب است؟   

اگر پاسخ مثبت است،که باید گفت الحمدولله،و دگر هیچ.اما اگرپاسخ منفی است،همچنان که نویسنده سطور براین اعتقاد است،پرسش اساسی تر مطرح میشود چه باید کرد؟به نظرمیرسد خروج از انفعال اجتماعی برای تشکیل شورای دلیر و با تدبیر،میتواند بخشی از راه حل باشد. به این معنا که نخبگان سی سخت به علت مرجعیت اجتماعی میبایست همت بلند دارند و گام اول بردارند،لباس سیاست راکه به دوپارگی دیاری باسرنوشت مشترک انجامیده،ازتن بدراورند،به دنا نظر اندازند،به خالق دنا تکیه کنند،لباس عقلانیت به تن نمایند ،تا شورایی سربرآورد شجاع و باتدبیر،یعنی بابرنامه وراهبرد مشخص.

بی تردید اگراین مهم انجام نگیرد،شورا تشکیل خواهدشد،چه بخواهیم ،چه نخواهیم،تاثیرخود را بر فرداهای ما خواهد داشت، چه بخواهیم چه نخواهیم،اگر گوش شیطان کر شورای فردا ناکارآمد بود،دیگردعای ما نیز کارساز نخواهد بود،آنچه را امروز خواهیم کاشت،بی گمان فردا درو خواهیم کرد ،این سنت الهی است که اناالله لایغییر و ما بقوم حتی یغییر ما باانفسهم.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 5 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۵
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

انار شنبه , ۲۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۷:۵۹

عالی…

ناشناس شنبه , ۲۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۸:۱۰

کاش می شد دوباره به روزهای گذشته بر می گشتیم. روزهایی که تصمیم گیرنده برای سی سخت خود سی سختیها بودند و جو یکدست و هماهنگ. اما تغییر زمانه باعث شد سی سخت به عنوان ترقی وداراشدن فرمانداری شد آنچه نباید می شد. تصمیم گیرندگان سطوح مدیریتی در سی سخت چند صباحی را می آیند ومی روند و هیچکس تا کنون نتوانسته تغییر یا تحولی بنیادین ایجادکند. علیرغم اینکه خیلی از نخبگان استانی کشوری به پا خاسته از همین دیارند ولی همان ها هم لطفشان به زادگاه خود وپدر ومادرشان شده بذل عنایتی مادی. ولی سی سخت نیاز به هم اندیشی سازنده آن هم از طرف فرزندان خود دارد. نخبگان سی سخت شایسته است انجمنی تشکیل دهند که هم از لحاظ علمی هم اقتصادی هم اجتماعی سی سخت را مرهون تحولی سازنده نماید.

دکتر سی سختی شنبه , ۲۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۹

با عرض سلام خدمت جناب آقای حاجتی
و تشکر از مدیریت محترم سایت ترنم دنا
سرنوشت هیچ قومی عوض نمیشود مگر بدست خودشان . این بیان ساده ای است از آیات هدایت گر قرآن مجید و بقول ضرب المثل های متداول : خلایق هر چه لایق .
همانطور که استاد محترم , جناب حاجتی فرموند , اگر رفتارهای ما بر اساس عقل و درایت و برنامه و آینده نگری و ترجیح منافع اکثریت و جامعه بر منافع شخصی باشد قطعا شاهد تصمیمات درست و پیشرفت جامعه خود خواهیم بود . تصمیمات خلق الساعه و احساسی و منفعلانه موجب خسارات زیادی به ما شده است و میشود . انتخاب شورا باید بر اساس شایسته سالاری و توجه به توانمندی و سوابق و برنامه های داوطلبان باشد و حب و بغض های شخصی و خانوادگی و رودربایستی ها نیاید ما را به انتخاب نادرست سوق دهد , که آنچه امروز میکاریم فردا درو خواهیم کرد . عاقل آنست که اندیشه کند فردا را …

سی سخت یکشنبه , ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۴:۳۴

آقای حاجتی خوب گفته ای اما امروزه دیگه بچه هم به پدر و مادر خودش هم گوش نمی دهد چه برسد به دیگران

Yavar یکشنبه , ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۷:۵۸

سلام جناب حاجتی،احسنت به قلم شیوا و رسای شما
امیدوارم همچون شما عزیزان قلم به دست بشن و نزارن آنان که سعی در تحریف تاریخ سی سخت دارند گفتارشان اصل شود و حقیقت پنهان!

اخبار وپژه

تابناك وب تابناك وب تابناك وب ترنم دنا تابناك وب تابناك وب
css.php