کد خبر : 14241
تاریخ انتشار : جمعه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۱
964 بازدید بازدید

اگر نمیدانید به کجا میروید ، چگونه انتظار دارید به آنجا برسید ؟

اگر نمیدانید به کجا میروید ،  چگونه انتظار دارید به آنجا برسید ؟

 ((مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین ترنم دنا است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.) یادداشت به قلم : دکتر فیض الله سی سختی عنوان: اگر نمیدانید به کجا میروید ،  چگونه

 ((مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین ترنم دنا است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.)

یادداشت به قلم : دکتر فیض الله سی سختی

عنوان: اگر نمیدانید به کجا میروید ،  چگونه انتظار دارید به آنجا برسید ؟

بنام  خداوند جان و خرد  /   کزین برتر اندیشه بر نگذرد
اگر ندانید به کجا میروید ، چگونه توقع دارید به آنجا برسید
سوختن بر دو گونه است  :  شعله وار و شمع وار
آنکه شعله وار میسوزد  ، میسوزاند و خود خاکستر میشود  و  آنکه شمع وار میسوزد  ، چراغی میشود فرا راه آدمیان .

ترنم دنا، دستاورد های امروز ما  هر چند متاثر از سوختن ها ی شعله وار بوده اند  ، اما عمدتاً حاصل فداکاریهای  هدفمند وآگاهانه  کسانی است که شمع وار سوختند تا  روشن کنند و گرما ببخشند و راه را از چاه باز شناسانند  . هیچ سرزمینی بدون اسطوره های  بزرگ و هیچ جامعه ای  بدون هزینه های گزاف طعم پیشرفت را نخواهید چشید و زیبایی و شکوه و عظمت را در تاریخ  به ثبت نخواهد رسانید  و ره به جایی نخواهد برد .
آنکس که حرکت نکند  بی شک زمین نخواهد خورد و آنکه زمین نخورد تجربه ای را بر تجارب بیشمار بشری اضافه نخواهد کرد  و اقوامی که  سکوت و سکون  قبرستانی را تجربه میکنند  ، هیچ تحولی را شاهد نخواهند بود .
تقابل آنچه که داریم و آنچه باید داشته باشیم  ، شرحی به درازای تاریخ بشریت دارد . چرا بعضی جوامع سرنوشتی پویا و مرفه و مملو ازآرامش دارند و  بعضی دیگر بسیار متفاوت و غم انگیز و رقت بار …؟
این تفاوت را باید هم در روشنفکران و هم در توده های آن جوامع جستجوکرد . روشنفکر به معنی تحصیلکرده و دارای مدرک نیست .بدون در نظر گرفتن میزان دانش و تحصیلات  ، روشنفکر حداقل باید دو خصیصه مهم را داشته باشد  :
۱ )  باید شرایط و امکانات و نیازها و راه کارهای حل مشکلات  مکانی و زمانی  جامعه ای را که در آن زندگی میکند بخوبی بشناسد  .

۲ )  در مقابل شرایط اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و نیازهای مردم  ((مسئولیت)) داشته باشد  .
یک روشنفکر فرانسوی در قبال مسائل و مشکلات و نیازها و راه کارهای اجرایی کشوری مانند افغانستان  بسیار نا کارآمد و به عبارتی بسیار نادان است و روشنفکر جامعه عربستان در سرزمین اسکاندیناوی همچنان معطل خواهدماند . از طرفی دانش و مدارک و مدارج علمی ، تنها عنوان تحصیلکرده ( اینتلکچوال ) رابه القاب آدمی اضافه میکند مگرآنکه  مسئولیت انسانی اورا از دیگران متمایز نماید که در این صورت انسانی آگاه و مسئول و تاثیر گذار((روشنفکر)) خواهد بود .
اکنون با این مقدمه  مختصر به مبحث این روزها  بپردازیم. انتخابات شوراها  که به گونه ای سرنوشت و شرایط اجتماعی شهرمان را تحت تاثیر خواهد گذاشت  . این مقاله قصد تخریب کسی را ندارد و به نوبه خود از تمام کسانی که در گذشته به نام شورا زحماتی کشیده اند و میکشند،قدردانی می نماید .
اگر به مصداق های رایج در گفتمان جامعه توجه نمائیم مثلا عبارت معروف : ( آنان که گذشته را بخاطر نمی آورند ، مجبور به تکرار آن هستند ) پر واضح است که زحمات افراد مختلف یکسان و مساوی نخواهد بود و وجدان جمعی و نظر اکثریت کمتر دچار اشتباه میشود که ناگزیر هر مسئولی برای خودش در اذهان مردم و در نزد پروردگار عالم  کارنامه ای دارد که در قاموس طبیعت گم نخواهدشد . اما موضوع اساسی اینست که روش ما شهروندان برای تعامل با نیازهای خودمان و مشکلات مبتلابه خود و بطور اختصاصی تر انتخابات و مقوله ای به نام  انتخاب کردن باید متاثر از پیشرفت های اجتماعی و علمی زمان باشد یا باید براساس سنت های قبایلی و انگیزه های شخصی و خانوادگی ؟ باید هر قدم و عمل ما در جامعه شمعی باشد برای خودمان و برای نسلهای بعدی  یا  شعله ای باشد پر حرارت و سوزنده و تخریب کننده ؟

ما مردم  سربلند و پر افتخار ، که به داشتن  مدرسه ودین داری و  باغداری  و امنیت در سالهای عقب افتادگی محض استان  ، شهره خاص و عام هستیم و با جمعیتی بسیار ناچیز نزدیک به دو قرن در مقابل زیاده خواهی ها و مطامع  غارتگران استان با شیرمردان و شیرزنان مان  استقامت کردیم و هرگز تن به ننگ ندادیم ، ،  باید از سایر طوایف استان در انتخاب راه درست و تاثیرگذار پیشتازتر بوده و یا متاثر از عرف نازیبای استان باید به سنت های غلط پناه ببریم  ؟ حالا ما را چه شده است که این همه بی تفاوت و این همه ناامید و این همه بی راه حل  ؟ مبادا  چنان کنیم که مصداق سخن دردناک ( ژان پل سارتر )  شویم که میگفت :  ((من خواستم باور کنم که می توانم مردم اینجا را با حرف مداوا کنم. تو دیدی چه شد.

آن ها درد خود را دوست دارند ، به زخم مأنوسی احتیاج دارند که با ناخن های کثیفشان آن را بخراشند و بدقت حفظش کنند. فقط با خشونت است که می توان مداویشان کرد )) .
من مطمئن هستم که جوانان و سالخوردگان سی سخت همگی در فکر واندیشه  پهلوانانی هستند که در مصاف با گرفتاریها و مشکلات یکه تاز بوده وهستند و در عرصه اجتماعی در نجابت و صداقت زبانزد  ، در عرصه کار و تلاش زحمتکش و صادق و پیگیر و در عرصه علم پیشتاز .

بهای این ارزش ها چیست  ؟

عقب افتادگی ،  ذلت ،  تنبلی  ،  بی انگیزه گی ، دنباله روی ، ناتوانی ، ضعف و ….
نکنیم کاری که  پس از ما بگویند  : هر عابری در این شهر یک مرده  عمودی ست .  که بگویند  : این شهر تا بخواهید  سنگ مزار دارد .
روایت است  : فردی میخی را سروته روی دیوار گذاشته بود و می کوبید. میخ در دیوار فرو نمی رفت.
دیگری که شاهد این ماجرا بود، گفت: چکار می‌کنی؟
این میخ که برای این دیوار نیست.
این میخ برای دیوار روبروست.
اشتباه را تصحیح نکردن ، خود اشتباه دیگری است .
برادران و خواهران گرامی  ،  به تعبیر آیت الله  دکتر محمد بهشتی  : (( بهشت را به بها بدهند  نه به بهانه))  .

آیا میشود جو کاشت و گندم درو کرد؟ با توکل به خداوند کریم باید سنت ها بشکنیم  .  اما چه سنت هایی ؟
سنت های قبیله ای و خانوادگی .  سنت های دست و پا گیر عامیانه  ، سنت هایی که صداقت و شجاعت و پیشرفت و انگیزه را در ما می کشند . بیاییم  به تعریف عمه و خاله و خواهش دایی و عمو  ، سرنوشت خودمان را به بازی نگیریم  .
ما انسانیم  ، اشرف مخلوقاتیم  ، دارای فکرو اندیشه و قدرت انتخاب هستیم  . ما میدانیم که سرنوشت خودمان را باید خودمان بسازیم .ما با احترام به همه عواطف و روابط فامیلی و اجتماعی ، دارای شان و شخصیت مستقل هستیم و نیازهای خودمان را می شناسیم و میدانیم که وظیفه شورا  ، حل وفصل مسائل خانوادگی و شخصی نیست ، بلکه مطالعه استعدادها و پتانسیل های هر منطقه و سنجش امکانات و شرایط و برنامه ریزی برای بهینه سازی این امکانات و بهبود شرایط اجتماعی و اقتصادی همگانی براساس اطلاعات درست و ایجاد فرصت های برابر برای همگان  و …. و نظارت بر حسن انجام کارهای متولیان امور شهری و اجتماعی و … است  .
اگر افراد را بر اساس شایسته سالاری و نه روابط فامیلی و خانوادگی انتخاب کنیم ، بدیهی است انتخاب کننده و انتخاب شونده وامدار هم نخواهند بود و ما میتوانیم هر زمان که لازم باشد آنها را به چالش بکشیم و آنان نیز مجبور به اجرای منویات و خواهش های بیجای شخصی وفردی ما نخواهند بود  .
از شکستن سنت های غلط نترسید . پیشرفت جوامع بشری مدیون کسانی است که تلاش و نو آوری را بر سکوت قبرستانی ترجیح دادند وآینده از آن کسانی است که به جای غم دیروز خوردن  ، اندیشه کنند فردا را  …
سخن بسیار و  وقت کم و فرصت عزیزان  مغتنم  با پوزش از همگان و تشکراز حوصله ای که برای مطالعه این دیدگاه  مبذول فرمودید  .
اگر ندانید به کجا میروید ، چگونه توقع دارید به آنجا برسید    …

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 16 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱۶
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حکمت الله حاحتی شنبه , ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۴

باتشکرازجناب دکترسی سختی ازباب حساسیت اجتماعی نسبت به مسایل سی سخت،،امید که بافعالیت نخبگان سی سخت شورایی کارامد به عنوان مقدمه واجب حل مسایل بنیادین سی سخت شکل بگیرد

ناشناس شنبه , ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۷

با سلام خدمت دکتر سی سختی عزی و افتخار آفرین،احسنت به قلم زیبایتان انشلالله که مردم در این دوره با توجه به کاندیدهای جوان تصمیم عاقلانه ای بگیرن

مهسا یکشنبه , ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱:۰۹

حرف دل همه رو زدی دکتر سی سختی عزیز

دلسوز دوشنبه , ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۶:۲۵

به عمل کاربرایدبه سخنرانی نیست.اقای دکترعزیززیباوشیرین وصحیح فرموده ایدولی ایکاش امثال جنابعالی که ازنخبگان این دیارهستیداگرواقعاغم اینده سی سخت راداشتیدواردصحنه میشدید. والا بااین افرادی که ثبت نام کرده اندهیچ فرقی نمیکندمردم به کی رای بدهندنتیجه نابودی بیش ازپیش شهروشهرداری است

چاووش چهارشنبه , ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۶:۵۵

دکتر سی سختی عزیز حق مطلب را اداکردید به پیوست این مطالب با اجازه شما با تمام احترامی که برای نامزد های این دوره ودوره های قبل قائلم انتخاب شورا از میان آنان چندان تفاوتی نمی کند آنچه که نگران کننده است این است که مطالبه گری و بی تفاوتی در امر معرفی افراد با توانایی ارائه راه حل وصاحب نظر نه تنها در عامه مردم بلکه در خواص ونخبگان هم کم رنگ است.کاش مطالب شما ومطالبی از این دست با فاصله زمانی بیشتری با زمان نام نویسی منتشر میشدواین خواست عمومی وحق عام را از نخبگان ومتخصصان حوزه شهری ومسائل اجتماعی برجسته تر میکرد تادست مردم در انتخاب شورایی موثر بازتر باشد.به امید هم اندیشی همفکری واستقبال بیشتر صاحب نظران در دوره های آتی.

اصلاحات جمعه , ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۴:۲۱

خدا رو شاهد میگیرم این مطلب بسیار صحیح و حرف دل بیشتر مردم شهر ما است
درود بر مرد روزهای سخت دکتر سی سختی عزیز
خدا نور بر قبر پدر بزرگتان ببارد که چن اولادی بر جای گذاشت

ن شنبه , ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۹

برادر عزیز،چه سود و چه فایده که تلاش کنیم بر اساس فکر رای داده شود نه احساس ولی کو گوش شنوا

رحيمي پور شنبه , ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۰

درود به جناب دکترسیسختی باقلم شیوایشان حیف است تجربیات خود وخدمات استاد مرحوم سیسختی رابه نسل جدید منتقل نفرمایید واقعا زیبا واموزنده بود امیدواریم وخوشبین که بازهم قلمفرسایی فرمایید

منوچهر محسنیان یکشنبه , ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۶:۰۷

باسلام وآرزوی تحیات وافر برای شما دکتر سی.سختی عزیز مانند مرحوم کربلایی سیف الله که برای شما فرزند آن مرحوم بودن وبرای ما هم تبار وهم ولایتی بودن باآن مرحوم مایه افتخار است نسبت به سی سخت تعصب فراوان دارید واصل مطلب را بادرستی وصداقت کامل گفتید که نشان از غبرت وتعصب شماست در پناه حضرت حق محفوظ وموید باشید

احمد ارزو یکشنبه , ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۴

سلام دکتر عزیز حرف دل همه مردم را زدی انشالا روزی برسد که وجدانها بیدار شوند وبدور از قوم گرایی وقبیله ای راه حقیقت را بیابند تا به انجایی که در سخنانتان گفته اید برسند انشالا

روستا یکشنبه , ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۰

درود بر دکتر با مطلب زیبا و دلنشینی که ارائه کردند. واقعیت هم همین است

جهانفکر یکشنبه , ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۹

با سلام وعرض ادب خدمت شما جناب اقای دکتر سی سختی واقعا شیوا و کامل بیان داشتید
سلامت و پیروز باشید

عباس کرمی کاندیدای پنجمین انتخابات شورای شهر سی سخت یکشنبه , ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۴

سلام و عرض ارادت خدمت جناب دکتر قلم بسیار عالی بود .و واقعا تاثیر گذار .ولی چه فایده که مردم این شهر بهش عمل نمیکنند .دوره قبلی که مردم رو ….. .این دوره هم که دارن سنگر به سنگر رای جمع میکنن .هیچ دوره ای نشده که مردم با مطالعه و تحقیق درباره کاندیدهای خودشون رای بدن واقعا ما داریم به کجا میرویم .مردم این شهر واقعا هیچ انگیزه ای برای رای دادن ندارن و این بی انگیزگی رو هم خودشون بوجود اوردن .وقتی مردم یک شهر بعد از دو دهه هنوز نمیدونن که قراره شورا براشون چه اهدافی رو پیش ببره .و درک صحیحی از شورا ندارن ،چطور انتظار میشه داشت که انتخابی اگاهانه داشته باشن .به اعضای شورای قبلی خسته نباشید میگم و ازشون تشکر میکنم که این چهارسال چه خوب و چه بد درگیر بودن وخیلی از قضاوت های مردم را بیجا و به جا تحمل کردن واز این ۱۷ نفر عزیز هم تشکر میکنم که واقعا با این که میدونستن مورد قضاوت های بیجای مردم قرار میگیرن باز هم این شجاعت رو داشتن که تو این عرصه وارد شدن .وواقعا تا زمانی که ما مردم سی سخت نخواهیم واقعیت های زندگیمون رو بپذیریم وضعیتمون روز به روز بدتر میشه .هر وقت تونستیم دست از منیتمون برداریم و به شعور و شخصیت همدیگه احترام بگذاریم و درباره هم پیش داوری وقضاوت نکنیم اون وقته که میتونیم پیشرفت کنیم .فقط جمله اخرم اینه که چشمامون رو باز کنیم و خوب ببینیم که به کجا میریم وبدونیم هیچ چیزی بدون هدف شکل نمیگیره .سعی کنیم کسایی رو انتخاب کنیم که خودرای و مغرور نباشن ،چون یکی از رکن های اصلی شورا مشورت پذیری فرد میباشد …از ماست که بر ماست.

F.skht دوشنبه , ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۵:۳۹

دلسوزی و خیر خواهی شما قابل تحسین هست.به امید موفقیت و سعادت روز افزون شما

دکتر نوشادی دوشنبه , ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۸:۲۸

ضمن تشکر و عرض سلام خدمت جناب آقای دکتر سی سختی و خوانندگان عزیز.کاملا صحیح فرموده اید.انشااله که تاثیرگزار باشد.اگر قرار است روزی این روش انتخابات در جایی منسوخ شود چه بهتر که از سی سخت شروع شود که در اکثر تغییرات فرهنگی پیشرو و پیشتاز سایر نقاط استان بوده است.

ناشناس دوشنبه , ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۹

عرض سلام و تشکر از تک تک اساتید و بزرگواران
اظهار لطف و توجه عزیران که نشانه ای از توجه و دلسوزی همگان میباشد مایه مسرت اینجانب است . به امید روزی که شاهد پیشرفت و ترقی شهر و دیارمان باشیم از همگی صمیمانه سپاسگزاری میکنم .

اخبار وپژه

تابناك وب تابناك وب تابناك وب ترنم دنا تابناك وب تابناك وب
css.php