یادداشت به قلم:فرهاد ناصری

امنیت لازمه توسعه فرهنگ و هنر

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۰۲:۵۲ ق.ظ
امنیت لازمه توسعه فرهنگ و هنر ((مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین ترنم دنا است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.) یادداشت به قلم:فرهاد ناصری عنوان:امنیت لازمه توسعه فرهنگ و هنر   سال ۱۳۷۳بود و ما دوم دبیرستان […]

((مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین ترنم دنا است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.)

یادداشت به قلم:فرهاد ناصری

عنوان:امنیت لازمه توسعه فرهنگ و هنر

 

سال ۱۳۷۳بود و ما دوم دبیرستان بودیم . رشته ادبیات و علوم انسانی می خواندیم.  در میان دنیایی از تئوری ها و اندیشه ها و گفته ها و ایدئولوژی ها.
از جمله درس هایی که من شیفته شنیدنش و  برپایی کلاسش بودم ، درس تاریخ بود که استاد حکمت حاجتی به زیبایی و تبحر تدریسش می کرد. واو به واو و حرف به حرف درس و کلاس  را میفهمیدم با پوست و گوشت و استخوانم درک می کردم.همه ساعت درس در سکوت بودم و فقط میشنیدم.نفسم را حتی می توانستم بشمارم.
دلبستگی من به درس تاریخ خصوصا وقتی با چاشنی سیاست و مسائل روز بیان میشد ریشه در علاقه شدید پدرم به اخبار سیاسی کشور داشت که روزی چندین بار ما باید اخبار رادیو و تلوزیون را می شنیدیم حتی اگر فیلم و برنامه کودک و نوجوان هم بود باید به حرمت پدر تغییر کانال می دادیم.پدر نان آور خانواده بود و در هر حال بزرگ خانواده و حرمت پدر بر همه ما واجب.هر چند این شیوه مختص خانه و خانواده ما تنها نبود.بیشتر خانواده ها پیگیر مسائل سیاسی روز بودند. (وضعیت جبهه و جنگ و عملیات ها و سربازان و رزمندگان این دیار و انتخاباتهای پی در پی به شنیدن اخبار روز علاقه مند میکرد ) و اینچنین بود که من، افراد و احزاب و گروههاومشربهارامسلط بودم.
روزی جناب آقای حاجتی استاد تاریخ ، قبل از آغاز درس از لازمه پیشرفت و توسعه گفت و نظر همه ما را پرسید. هر کدوممون جوابی دادیم . اما گفت همه اینها درسته اما لازمه توسعه چیز دیگری است.ما که فکرمان به جایی قد نمی داد ، سکوت کردیم و منتظر جواب ایشان شدیم.آقای حاجتی الفبای ابتدای توسعه را امنیت دانست و از مدخل امنیت بود که اقتصاد ، فرهنگ هنر و تجارت ، ورزش ، گردشگری و …رشد می کند و جامعه توسعه می یابد . او گفت و گفت و مثالها و مصداقها آورد و ما که آن زمان دانش آموز بودیم و نوجوان فقط میشنیدیم و حفظ می کردیم.
از آن سالها مدت زمان زیادی گذشته و ما از دانش آموزی که فقط حفظ می کرد و نمیدید امروز به میانسالی رسیدیم که می بینیم و محفوظات آن سالهارا به رخدادهای این سالها مقایسه می کنیم.سالهای دانشجویی سالهای شور و نشاط دانشجویی بود اما پدیده گروههای خودسر که با حمله به توریست ها و گردشگران خارجی چهره ای ناشایستی از ایران اسلامی و فرهنگ زیبای آن ارائه می دادند و راه درآمد زایی و توسعه گردشگری و صنعت توریسم را مسدود میساخت و نتوانستیم مانند دیگر کشورها شغل ایجاد کنیم و درآمدزایی کنیم و از دغدغه های تحصیلکردگان رشته های زبان های خارجی و هتل داران و صنعتگران بکاهیم مرایادروزگار درس می انداخ
افراط گرایی جز به یغما دادن فرصت ها و ثروت ها خاصیتی ندارد.تسلط شور و احساس بر عقل و تدبیر را در حملات به آرامگاه فردوسی بزرگ و یادداشت مقام معظم رهبری در بزرگداشت فردوسی در اوایل انقلاب شاهدیم که این نوشته مانع آسیب و از بین بردن آرامگاه حکیم طوس شد اما در چندسال گذشته شاهد پاک کردن بزرگترین دیوار نقاشی کشور که در مشهد و از صحنه های حماسی شاهنامه ترسیم شده بود توسط افراد  ناآگاه بودیم. زیبایی که این دیوار نقاشی شده به طول چند صد متر زیبایی خاصی به شهر و شهروندان میداد متاسفانه با اندیشه مرتجعین پاک شد.
سالهاست که مشهد از برخی رشته های هنری بی بهره است در حالیکه مشهد و خراسان بزرگ زاد گاه حضرت مولانا و فردوسی و عطار و خیام و ناصر خسرو با گرایش ها و مشرب های مختلف فکری و در زمانه کنونی  مقام معظم رهبری بعنوان شخصیتی فرهیخته و هنرمند و  دکتر علی شریعتی بعنوان معلم انقلاب و استاد مطهری بعنوان شهید انقلاب خراسانی خردمند و با داشته های متعدد و متنوع رقم زده بود گرچه حوزه علمیه با مشرب متفاوتی از جامعه داشت.
برخوردهای گاهن سرکوبگرانه با رشته های هنری در مشهد باعث شده که طیف فرهیختگان و هنرمندان از به کرسی نشستن  اندیشه ای از مشهد که خواهان قدرت اجرایی می باشد واهمه داشته باشند. دیدگاه متفاوت نسبت به هنر یک امر پذیرفته شده در توضیح المسائل مراجع می باشد اما همانگونه که اختیار در انتخاب مرجع هست جامعه فرهیخته فرهنگی و هنری هم با اختیار به اندیشه ای رای می دهد که همه هنرها را محترم بشمارد و به آن احترام نهد و برای بالندگی آن کوشش کند و از آن برای صدور فرهنگ و هنر و انقلاب و دانایی این سرزمین کهن استفاده نماید.
جامعه فرهنگی و هنری همه نامزدهای انتخاباتی را که از صافی شورای نگهبان رد شده اند و سودای آبادنی ایران اسلامی را دارند محترم می دانند و آنان را سرمایه های انقلاب و اسلام و ایران عزیز می داند اما براساس دیدگاهها و عملکردها و حمایت سرمایه های فرهنگی و هنری کشور دیدگاه اصلاح طلبانه و خردمندانه جناب آقای دکتر روحانی  و تجربیات ۴ساله و اقبال جامعه فرهنگی و هنری ،  ایشان را فردی می دانند که امنیت و آرامش روحی _روانی را به همه آحاد جامعه خصوصا طیف هنرمندان ارزانی می دارد و امیدوار است با حمایت جامعه و اعتماد به انتخاب نخبگان راه رفته و افتخار آمیز ۴سال گذشته با سرآمدان و افتخارات فرهنگی_هنر آن با شکوه هر چه تمامتر امتداد یابد.
با گرامیداشت ۲۵اردیبهشت سالروز حکیم ابوالقاسم فردوسی طوسی امیدواریم آزادگی و عزت قرین راه ملت بزرگوار ایران اسلامی باشد.

فرهاد ناصری

  1. سعید محمد حسینی   خرداد ۸, ۱۳۹۶  

    ارزوی سلامتی و موفقیت داریم برای برادر ناصری از فرهنگیان عزیز و مدیر فرهیخته اداره فرهنگ شهرستان دنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
ترنم دنا
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار
css.php