کد خبر : 21084
تاریخ انتشار : شنبه ۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۹
436 بازدید بازدید

طرحی آرمانی روی کاغذ، سخت در عمل و آزمونی برای مدیران

طرحی آرمانی روی کاغذ، سخت در عمل و آزمونی برای مدیران

گام‌های نخست طرحی بزرگ با قدم‌های استاندار جدید کهگیلویه و بویراحمد برداشته شد تا برخی نیازهای مهم شهروندان در قالب فناوری‌های روز دنیا، از مسیری راحت‌تر انجام شود و از برکت آن چند کسب و کار جدید برای جماعت بیکار این استان ایجاد شود؛ طرحی که مدیران فعلا روی کاغذ از آمادگی تمام و کمال خود می‌گویند اما آزمون سختی برای آنان خواهد بود.

ترنم دنا؛ علی‌محمد احمدی حدود ۱۲ روز پیش در نخستین روزهای پذیرش مسئولیت در استانداری کهگیلویه و بویراحمد با معاون حقوقی وزارت ارتباطات دیدار کرد و در بازدید از مراکز ICT  با فضای ارتباطات، فن‌آوری و دانش‌بنیان کشور آشنا شود.

این دیدار در روزهای نخست پذیرش مسئولیت سنگین او، نشان از علاقه‌اش به حوزه فن‌آوری ارتباطات داشت؛ او امروز مدیران دستگاه‌های مرتبط را فراخواند تا دیدگاه‌های آنان را پیرامون این موضوع و بهره‌گیری کهگیلویه و بویراحمد از دنیای سخت‌افزار و نرم‌افزار بگیرد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد که با تشکیل این جلسه نشان داد، موضوع را فراموش نکرده و دیدار چند روز پیشش در تهران، نمایشی نبوده قصد دارد تا در کنار کارهای عمرانی و اقتصادی با چاشنی اشتغال در این حوزه هم که خروجی آن راحتی و رفاه مردم است، کار کند و برای گفتن، حرف داشته باشد.

در این برنامه، احمدی می‌خواهد یاسوج به سمت شهری هوشمند پیش برود و از درمانگاه‌ها، داروخانه‌ها، حمل و نقل، تاکسی‌ها، تبادل کالا، خرید مواد غذایی و هر کالایی، چراغ قرمزها و هر خدمتی که در این شهر برای زندگی شهری نیاز هست، الکترونیکی و به کمک دنیای ارتباطات و فناوری باشد؛ کار سختی که البته شدنی است.

در برنامه‌های بالادستی نیز قرار است از قِبَل این کارها، ۴۰۰ شغل جدید در کهگیلویه و بویراحمد ایجاد شود.

مثالی ساده از این طرح این است که مسائلی مثل نوبت‌گیری کلینیک‌های درمانی در شهر یاسوج که اکنون مردم را کلافه کرده و مجبورند نیمه‌های شب صف بگیرند تا بتوانند نوبت بگیرند، درست شود و با طراحی سامانه‌های هوشمند و جامع، مردم از درون خانه‌های خود بتوانند ویزیت لازم را از پزشکان دریافت کنند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید شاید ابتدای کار سخت باشد و خروجی آن به این زودی‌ها محقق نشود اما باید این راه را برویم و از جایی هم شروع کنیم.

او گفت که در این چند روز نخست مسئولیتم وارد شهر شدم و در خیابان‌های آن دوری زدم و متوجه شدم که مشکل ترافیک از عرض کم خیابان‌ها نیست و شکل هندسی خیابان‌ها و معابر و برخی فرهنگ‌ها در این زمینه مؤثر است؛ می‌توان با بردن خدمات به نزد مردم –به کمک فناری‌های روز دنیا- جلوی بسیاری از ترددها را بگیریم تا هم مردم راضی باشند، هم خیابان‌ها خلوت باشند و هم خدمات باکیفیت‌تر و سریع‌تری به مردم ارائه دهیم.

مأموریتی که به دانشگاه یاسوج سپرده شد

احمدی این مأموریت مهم را به دانشگاه یاسوج سپرد تا اساتید متخصص بومی و مقیم این استان در حوزه فناوری به میدان بیایند و برای جامعه‌اشان مفید باشند.

در این گام‌های نخست علاوه بر دانشگاه یاسوج، شهرداری یاسوج، اداره‌کل فناوری اطلاعات، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آمادگی خود را اعلام کردند و به پیشنهاد استاندار ادارات دیگری چون جهاد کشاورزی و شهرک‌های صنعتی نیز خدماتی دارند که در قالب این طرح می‌گنجد.

او البته به شورای شهر یاسوج سپرد تا نیازها و خدمات همه دستگاه‌ها را بگیرد و به دانشگاه یاسوج که دبیرخانه کارگروه فناوری اطلاعات را بر عهده دارد، بدهد تا به کمک توان بومی و شرکت‌های صاحب سبک زیرساخت‌های لازم را در شهر پیاده کنند.

حالا دانشگاه یاسوج در آزمونی بزرگ است تا بلکه بتواند مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد را از قِبَل دنیای فناوری اطلاعات و همه تکنولوژی‌های نو، سهیم کند.

هدایت اکبری، رئیس شورای شهر یاسوج که این روزها با وجود غیبت‌های شهردار جدید این شهر بار اصلی را بر دوش می‌کشد در این زمینه می‌گوید: مجموعه شورا و شهرداری آمادگی کامل برای حرکت در این مسیر دارد و برای برخی کارهای راحت‌تر این حوزه از جمله مانیتورینگ شهر و چراغ‌قرمزها پیرو جلسات تهران، با پلیس راهور مذاکراتی داشتیم و برای شروع کار مانعی نیست اما دانشگاه یاسوج باید توضیح دهد آیا در این زمینه همان ایده‌ای که در شهرداری تهران اجرا شده را می‌خواهند پیاده کنند یا این توان علمی را دارند که ایده‌های جدیدتر و متناسب با شرایط بومی اینجا ارائه دهند.

او گفت علاوه بر موضوعاتی مانند کنترل هوشمند چراغ قرمزها، تاکسی اینترنتی و مانیتورینگ شهر، مایلیم که دانشگاه یاسوج برای بهتر شدن کسب و کار مردم و زندگی شهری پیشنهاداتی ارائه دهد تا شهرداری هم زیرساخت‌های اجرایی آن را مهیا کند.

جوانان متخصص بیکار را پای کار بیاورید

محمود باقری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد هم می‌گوید برای هوشمند شدن شهر یاسوج در حوزه‌ه خانه‌های مسافر، بوم‌گردی، فرو محصولات صنایع دستی در فضای مجازی و اپلیکیشن‌های معرفی این استان روی گوشی‌های همراه طرح و ایده دارد.

فرماندار بویراحمد نیز از این طرح استقبال کرد و البته گفت که اگر چه محوریت دانشگاه یاسوج در این طرح خوب است اما باید فراخوانی زده شود و همه جوانان و فارغ‌التحصیلانی که در حوزه  it , ict تخصص و ایده دارند در کنار اساتید دانشگاه، پای کار بیایند و مشارکت کنند.

نظری، جای خالی اداره‌کل پست را در این طرح خالی دانست و بر حضور این دستگاه در فرایند هوشمندشدن شهر یاسوج تأکید کرد.

او گفت که حتی اگر هیچ کاری نکنیم همین بار سنگین استعلامات مردم که باید برای هر کاری از ده‌ها اداره استعلام بگیرند و کلافه می‌شوند از این اداره ه آن اداره، حل شود و فکری برای آن شود، قدم بزرگی است و هم شغل ایجاد می‌شود، هم مردم راحت می‌شوند و هم ترافیک ایجاد نمی‌شود و وقت مردم گرفته نمی‌شود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید در محصولات کشاورزی این استان که کیفیت بسیار خوبی دارند و بازار آن‌ها اکنون سنتی و پرزحمت است نیز می‌توان از فناوری‌های روز استفاده کرد، کاری که بقیه می‌کنند؛ حتی اگر یک کیلو میوه هم از طریق این اپلیکیشن‌هایی که همه کارهای مرتبط با بازار کشاورزان را انجام می‌دهند، فروخته شود، یک موفقیت است و باید این راه را شروع کنیم.

احمدی با مأموریت دادن به کارگروه فناوری اطلاعات زیر نظر ستاد اقتصاد مقاومتی، دانشگاه یاسوج را به عنوان دبیر این کارگروه با همکاری اداره‌کل ارتباطات و فناوری اطلاعات مشخص و از آنها خواست تا نیازها و خدماتی که دستگاه‌ها اداری این استان می‌توانند در قالب روش‌های نوین ارتباطات و فناوری ارائه دهند را احصا و زیرساخت آنها را فراهم کنند.

محمدرضا رحیمی، رئیس دانشگاه یاسوج نیز با بیان اینکه به توان علمی هیئت علمی خود باور دارم، از آمادگی این دانشگاه برای عملیاتی کردن این طرح در مسیر سرزمین هوشمند خبر داد.

به فکر منافع مادی نیستیم

او گفت که دانشگاه یاسوج هرگز به دنبال منافع مالی در این طرح‌ها نیست و تنها به کمک به توسعه این استان فکر می‌کند چرا که اگر غیر از این باشد، به دردسرهای فکری این مسئولیت سنگین نمی‌ارزد.

رحیمی ادامه داد: برخی کارها را سایر استان‌ها اجرایی کردند که در این استان نیز با دعوت از شرکت‌های متخصص آن‌ها را عملیاتی می‌کنیم اما کار اصلی ما ایده‌پردازی و مهیا کردن قالب و بستر ارائه برخی خدمات مورد نیاز مردم از مسیر فناوری‌های روز دنیا است.

آذر صفایی، جانشین شهردار یاسوج نیز در همین زمینه با استقبال از این طرح گفته است که باید دانشگاه یاسوج ایده‌ای بدهد که ارباب رجوعان که در برخی دستگاه‌ها مراجعات زیادی دارند، از طریق تعریف سامانه‌های مختلف امورات خود را پیگیری کنند و طرح سرزمین هوشمند در قالب فعالیت‌های درون‌دستگاهی نیز اجرایی شود.

با این توضیحات به نظر می‌رسد، استاندار کهگیلویه و بویراحمد در روزهای پرانرژی خود در این استان، برای کار بزرگی قدم برداشته است و مدیران هم حداقل روی کاغذ و در جلسه از آمادگی تمام و کمال خود می‌گویند تا بلکه این شهر و این سرزمین برای ساکنینش، کمی هوشمند شود و از برکات آن چند کسب و کار جدید برای بیکاران متخصص این استان ایجاد شود.

خرید و فروش‌ها، جابجایی کالاها و بسته‌ها، امورات درمانی و نوبت‌دهی‌ها، چراغ قرمز، فروش محصولات کشاورزی و صنایع دستی، بازاریابی برای تولیدات خانگی، انجام بخش زیادی از کارهای روزمره اداری و اموراتی از این دست حداقل مزایایی است که شهروندان کهگیلویه و بویراحمدی می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

———————

گزارش از کریم بنام

———————–

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اخبار وپژه

    Sorry, no posts matched your criteria.

تابناك وب تابناك وب تابناك وب ترنم دنا تابناك وب تابناك وب
css.php