کد خبر : 21835
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۶:۱۵
424 بازدید بازدید

کارگرانی که ۶ماه حقوق نگرفته اند/ پرسنل نیروگاههای مولد برق شهرستان دنا نیازمند نان شب هستند

کارگرانی که ۶ماه حقوق نگرفته اند/ پرسنل نیروگاههای مولد برق شهرستان دنا نیازمند نان شب هستند

پرسنل نیرو گاههای مولد برق پل کُلو و کریک قریب شش ماه است که حقوقی دریافت نکرده اند و از این وضعیت خود در این ایام سرد سال ناراضی بوده و گفته اند که دچار مرگ تدریجی شده چو کسی نیست که جوابگوی آنان باشد.

ترنم دنا؛ شهرستان دنا واز جمله روستای زیبای کریک به منزله نام گذاری آن به عنوان ماسوله جنوب نام شناخته شده ای برای هر رهگذر و حتی توریست و جهان گردی است.

این روستا به دلیل قرار گرفتن در پهنای زیبای زاگرس و قله های دنا، همیشه از دیر باز به عنوان مکانی دل انگیز و رویایی برای گردشگران از آن استفاده می شود.

اما سخن امروز ما در مورد توسعه گردشگری و حتی توریستی این منطقه نیست، بلکه در مورد پروژه ای است که قریب ۱۲ سال پیش در این مکان احداث شد و به جزء نابودی طبیعت به قول برخی از ساکنان، عایدی برای این روستا نداشته است.

مردم روستای کریک بخاطر توسعه این روستا و از طرفی دیگر رشد اشتغال جوانان خود اجازه احداث پروژه ای به نام پروژه مولد های برقی- آبی در منطقه زیبای کریک از حد فاصل بندان سی سخت تا دو راهی مواصلاتی کریک به طول ۱۰ کیلومتر را دادند و این پروژه بعد از کش و قوس های فراوان برای ایجاد تنها اشتغال در این روستا احداث شد.

پروژه برقی- آبی پل کُلو و یا همان کریک به دلیل برخورداری این منطقه از آب فراوان دامنه های دنا در گذشته ومنبع خوب آبی احداث شد و نوید می رفت این پروژه بتواند اشتغالزایی خوبی برای جوانان این منطقه داشته باشد اما به فراخور زمان و موضوعات مختلف به پروژه ای حاشیه ای در این منطقه و شهرستان دنا مبدل شد.

داستان این ۳۰نفر

امروز نارضایتی های زیادی از این پروژه به گوش می رسد که می توان به دلخوری کشاورزان از برداشت آب این نیروگاهها و ندادن حقابه آب برای کشاورزان و حتی دریافت نکردن حقوق ۳۰پرسنل این نیروگاهها اشاره کرد که نشان از وضعیت بغرنج این کارگاههای مولد برق است.

امروز با توجه به قرار گرفتن در فصل پاییزو و زمستان و باز بودن دهانه این نیروگاههای مولد برق برای برداشت آب برای مصرف توربین های برقی، کارگران این نیروگاهها که شبانه روز و به صورت دائمی در حال فعالیت هستند از نبود حقوق و حمایت نشدن آنها از سوی ادارت متولی ناراضی هستند.

برخی از کارگران این نیروگاههای برقی- آبی در روستای کریک با تماس های مکرر خواهان جوابگویی مسئولان در مورد این قضیه شده و خواستار پیگیری از سوی مراجع ذیصلاح هستند.

این کارگران فصلی که شش ماه است حقوق نگرفته اند و از این وضعیت نارضی هستندخواهان استمداد از مسئولین برای حل مشکل خود شده و حتی گفته اند اگر مسئولان به وضعیت آنان پیگیری نکنند با مکاتبه ای با مسئولان عالی رتبه خواهان دریافت حق ومطالبه حقوق خود خواهندشد.

برخی از پرسنل در گفتگو با خبرنگار این پایگاه خبری به مدت حضور خود در این نیروگاه اشاره کرده و افزودند:مدت ۱۰ سال است که در این نیروگاه‌ها مشغول به کار هستیم و در این مدت هر ۶ یا ۷ ماهی یکبار حقوق دریافت می‌کنیم و حتی در برخی از مواقع باید برای دریافت همین مبلغ، اعتراض و اعتصاب کنیم تا آن را برای ما پرداخت کنند.

نیروگاهها برای اقایان سود و برای ما ضرر است!

(ح) با بیان اینکه افراد مشغول به کار در این نیروگاه‌ها ۳۰ نفر هستندو همگی به دلیل این موضوع بغرنج به نان شب محتاج بوده و حتی در بیشتر مواقع با دلسردی به کار خود ادامه می دهند، افزود: در این زمینه به آب منطقه‌ای مراجعه کردیم و مسؤولان این شرکت در پاسخ به ما گفتند نیروگاه‌ها فقط ضرر است.

وی با بیان اینکه اگر این نیروگاهها ضرر است پس چرا ۳۰نیرودارد و چرا آن را نگه داشته اند، بیان کرد:این گونه خبرها و سخنان از سوی مسئولان آب و منطقه ای یک فرار به جلو بوده، چرا که نیروگاه‌ها برای شرکت آب منطقه‌ای منفعت دارد ودرآمد تولید دو ماه نیروگاه ۶۴۵ میلیون تومان و درآمد یکسال به حدود ۳٫۵ میلیارد تومان می‌رسد.

آقایان فقط طفره می روند

یکی دیگر از پرسنل نیروگاه برقی-‌ آبی سی‌سخت با بیان اینکه حقوق آنها در ماه یک میلیون تومان است در حالی که اکثر پرسنل مهندس، تحصیلکرده و تکنسین هستند،بیان کرد: این مقدار حقوق جوابگوی وضعیت معیشتی آنها نیست، و این موضوع درصورتی بوده که آب منطقه‌ای این نیروگاه‌ها را به پیمانکار واگذار کرده و از طرفی به پیمانکاران پولی پرداخت نکرده اند که حقوق ما را پرداخت کنند.

این کارگر نیروگاه برقی- آبی کریک و پل کُلو ،ادامه داد: نیروگاه‌های این منطقه اکثر در مناطق صعب‌العبور و سختی واقع شده اند و همین امر بر سختی کار ما افزوده، ضمن اینکه سازمان مربوطه هیچ‌گونه نظارتی بر ما ندارد و تنها به تولید توجه دارد و به وضعیت نیروها و پرسنل بی‌توجی می کند.

(س) با تأکید بر اینکه در سالی که به اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال از سوی مقام مقام معظم رهبری نامگذاری شده باید به فکر اشتغال بود نه بیکار کردن سی جوان که ده سال از عمر خود را در این نیروگاه گذاشته اند، گفت: امروز اگر نگاهی به وضعیت اشتغال داشته باشیم می بنیم که در حال حاضر همه کارگاه‌ها و کارخانه‌ها تعطیل شده است ،پس مسئولان عالی رتبه اجازه تعطیلی به واحدهای نیروگاهی برق-‌ آبی را ندهند.

هیچ گونه حمایتی از ما نمی شود

وی با بیان اینکه در حال حاضر این ۳۰پرسنل در این کارگاههای مولد برق با جان و دل کار می‌کنند،تصریح کرد:مسؤولانی که این همه دغدغه اشتغال دارند، این نیروگاه‌ها اشتغال هستند و باید از کارکنان این واحدها حمایت کنند اما تاکنون چنین حمایتی صورت نگرفته و ما به نان شب خود برای خانواده امان هم محتاجیم.

این پرسنل نیروگاه برقی- آیی کریک و پل کُلو به نامه نگاری به مسئولان ذیربط و قول مساعد آنها برای پیگری حقوقشان در گذشته اشاره کرد و افزود:متأسفانه هنوز کاری خاصی صورت نگرفته و حرف‌ها و قول‌ها در حد حرف باقی مانده است.

از این وضعیت خسته ایم

وی ادامه داد: به عنوان مثال بعد از چند ماه که حقوق ما پرداخت می‌شود، حقوق‌های بعدی می‌رود برای چند ماه آینده و باز روز از نو و روزی از نو و همان مقداری حقوقی که بعد از چند ماه به ما می‌دهند صرف قسط و اجاره خانه و بدهکاری‌هایمان می‌شود.

یکی دیگر از این پرسنل با اشاره به این موضوع که از مسؤولان استان تقاضا داریم بیایند و وضعیت بچه‌ها و خانواده ما را ببینند، بیان کرد:در حال حاضر هیچ پولی نداریم که برای آنها لباس زمستانی بخریم و اگر بتوانیم نان خوردنشان را از دیگران قرض کنیم از تامین پوشاک و لباس آنها با این وضعیت عاجزیم.

دچار مرگ تدریجی شده ایم

(س) با تأکید بر اینکه مولدان تولید برق سی‌سخت دچار مرگ تدریجی شده‌اند و با بی‌توجهی مسؤولان و ناچیز بودن حقوق و عدم پرداخت همین حقوق ناچیز زندگی را به سختی می‌گذرانند،تصریح کرد:در این نیروگاهها خوراک و هزینه ایاب و ذهاب با خودمان است اما آب منطقه‌ای حقوق پرسنل را پرداخت نمی‌کند و حالا مانده‌ایم که دردمان را به چه کسی بگویم!

لازم به ذکر است برخی از این کارگران به نشانه اعتراض از پرداخت نشدن حقوق شان در جلوی استانداری کهگیلویه وبویراحمد نیز اعتراض کردند که به خاطر ترس از اخراج حاضر به ارسال عکس خود به رسانه ها نشده و حتی خواهان نام نبردن از نام آنها در سایتهای خبری شدند.

مسئولین به وضعیت این پرسنل رسیدگی کنند

فرماندار شهرستان دنا در گفتگو با این پایگاه خبری با تأکید بر اینکه آب و منطقه ای باید این موضوع را هرچه سریعتر رسیدگی کند، بیان کرد:درحال حاضر این نیروگاهها در دست بخش خصوصی است و بخش خصوصی باید در مورد وضعیت این پرسنل جوابگو باشد.

بهشتی رو به ضرر بودن این نیروگاه و سخن گفتن آن از سوی برخی از مسئولین اشاره کرد و گفت: ما نمی توانیم حقابه آبی که برای باغداران و کشاورزان است را به این نیروگاه بدهیم و این موضوع اصلاً قابل اجرا نیست.

لازم به ذکر است نیروگاههای مولد برق پل کُلو تا کریک قریب ۱۲سال پیش در منطقه زیبای سی سخت و کریک احداث شد که کارعملیاتی آن از سال ۶۸شروع شده بود ولی در حال حاضر نیروها و پرسنل خدماتی این کارگاههای مولد برق از بی اعتنایی مسئولین نسبت به هزینه و مایحتاج زندگی و حقوق هایشان گلایه مند هستند که این پایگاه خبری خواهان پاسخگویی مسئولین در این زمینه است.

انتهای پیام/

سفیر دنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اخبار وپژه

    Sorry, no posts matched your criteria.

تابناك وب تابناك وب تابناك وب ترنم دنا تابناك وب تابناك وب
css.php