کد خبر : 22029
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۵
562 بازدید بازدید

یادداشت:منابع طبیعی بر علیه منابع طبیعی

یادداشت:منابع طبیعی بر علیه منابع طبیعی

*تحریریه ترنم دنا: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین ترنم دنا است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید

*تحریریه ترنم دنا: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین ترنم دنا است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
فرهمند راستگو
فعال محیط زیست

عنوان یادداشت: منابع طبیعی بر علیه منابع طبیعی

ترنم دنا، اسفند سال پیش بود که اداره کل منابع طبیعی استان در اقدامی غیرکارشناسی ، دست به کاشت گونه های مهاجم و غیربومی کاج و سرو در طبیعت بکر دنا زد که این اقدام باعث از دست رفتن اصالت اکولوژیک دنا ، بعنوان یکی از مهم ترین ذخیره گاه های ژنتیکی ثبت شده در یونسکو شد.
این روزها اینکه چگونه منابع طبیعی به خود اجازه می دهد با سوء استفاده از قدرت سازمانی زمینی را از مالکان آن تحت عنوان رفع تصرف ، خود به تصرف درآورده و دست به نوعی زمینخواری ارگانی بزند و با گذاشتن نام طرح صیانت ، اقدام خود را مُوجه جلوه دهد به سوال بی جوابی بدل شده است . مضافاً سکوت دستگاههای نظارتی فرا قوه ای در قبال این نحو زمینخواریِ بظاهر قانونی و در شرایطی که همان ارگان ، درختان مثمر کشاورزان و باغداران را با قلع و قمع کرده و به اعمال قانون خود می بالند ، برای افکار عمومی در استان تبدیل به ابهام بزرگی شده است.
حال اگر تصمیم بگیرید برای فرار از مظاهر تکنولوژی مدرن به طبیعت دنا پناه ببرید ، با منظره ای مواجه خواهید شد که همچون پتکی بر سرتان خواهد کوبید . در زمانه ای که معماران پسا مدرن، شهرها را با الهام از طبیعت و با رویکرد طراحی بیوفیلیک ( زیست دوستانه) بنا می کنند ، طراحی اداره کل منابع طبیعی استان، معماری بی روح و مشمئز کننده و دِمُده را به قلب اکوسیستم دنا، یکی از بکر ترین اکوسیستم های کره زمین تحمیل کرده تا کاری کنند که دنیا دیگر دنا را بعنوان یک زیستگاه طبیعی بکر و جذاب برسمیت نشناسد.
زیرپا گذاشتن اصول ابتدایی “بوم شناسی بصری “یا همان “ویدئواکولوژیک” با اقدام مخرب اداره کل منابع طبیعی در قبال بزرگترین ثروت طبیعی استان یعنی پارک ملی دنا و کور کردن آخرین کورسوی امید مردم و مسئولین برای رفع بحران اشتغال از طریق رونق گردشگری طبیعی ، جدیدترین دست گل این نهاد دولتی است.
بوم شناسی بصری آنچنان که آنتونی فیلین زیست شناس روسی مطرح میکند بطور خلاصه عبارتست از ادراک مغز انسان از خوشایندی یا ناخوشایندی مناظری که پیش روی اوست. آلودگی بوم شناسی بصری امروزه در کنار سایر اقسام آلودگی طبیعت همچون آلودگی خاک و آب و هوا مورد توجه است ، چرا که این نوع آلودگی ، لذت انسان از تماشا و حضور در طبیعت را مخدوش کرده و بدین ترتیب زمینه برای ورود سایر اقسام آلایندگی بعلت کاهش حساسیت در قبال حفظ طبیعت را فراهم میکند.
برای درک بهتر بوم شناسی بصری کافی است از دور به منظره چشم نواز یکی از روستاهای بکر مانده استان فی المثل روستای کریک بیاندازیم ، جایی که هارمونی خانه های روستایی با مناظر کوهستان و باغات و مزارع برنج از معماری خانه ها تا رنگ مصالح بکار رفته در خانه ها ، تابلویی زیبا و سراسر هماهنگی می سازد. یا کافی است کمی عمیق تر به باغ های معروف ایران نظیر باغ فین یا باغ ارم و نیاوران که از ارکان جاذبه های گردشگری ایران هستند بنگریم تا بدانیم خلسه عارفانه ای که در این باغ ها لمس می شود، از هماهنگی بی نظیر میان عناصر متشکل آن است.جایی که گل های لاله _ نماد شهادت عاشقان – حول نقطه واحدی بنام آب که مظهر پاکی و خلوص است گرد آمده اند و پاکی و طهارت روح را تمثیل می کنند و سروها که نماد آزادگی و حرکت در صراط مستقیم اند سلوک عارفانه را تجسم می بخشند. شاید لذت عارفانه برآمده از ویدیواکولوژیک همین باغها حافظ را ذوق شاعری داد که اینگونه سرود : “ساقی حدیث سرو و گل و لاله می رود * وین بحث با ثَلاله ی غَسّاله می رود” و کافی است بدانیم که باغ پاسارگاد که توسط کوروش بنا شد، الگوی طراحی همه باغهای معروف ایرانی است تا پی ببریم اجداد ما هزاران سال پیش مفهوم بوم شناسی بصری را خیلی زود تر از آنتونی فیلین روس درک کرده اند.
حالا اما طراحی زیست گریزانه و تخریب جذابیت ویدیواکولوژیک دنا بدست منابع طبیعی استان به فروپاشی ارتباط فیزیولوژیک مغز با اصالت و لطافت طبیعت دنا شده و استرس ناخودآگاهی که از مناظر دستکاری شده دنا به گردشگران منتقل می شود در نهایت به جدایی طبیعت دوستان از دنا منجر خواهد شد و در حالی که محور توسعه استان گردشگری انتخاب شده است ، این اقدام غیرعلمی، به مفهوم نابودی همه تلاش ها برای توسعه استان بر محور گردشگری است.
اکنون و پس از سالها مطالعات تئوریک، بوم شناسی بصری یکی از ارکان توسعه پایدار شناخته می شود و توسعه پایدار همان چیزی است که فلسفه وجودی اداره منابع طبیعی استان است. لکن اینگونه دستکاری طبیعت، فقط بیانگر نیت سودجویانه کارفرمای طرح یعنی منابع طبیعی استان است و مبازه با سودجویان همان مُتمسک اداره منابع طبیعی است برای بریدن درختان مُثمر کشاورزان .
از طرفی اجازه ی اینگونه ساخت و سازهای ارگانی در قلب دنا که طبیعت جذاب منطقه را ترور کرده است ، در کنار تخریب آلاچیق ها و باغات تفریحی باغدارانی که به لطف عَجز دستگاههای دولتی در تنطیم بازار میوه، از فروش میوه باغ خود طَرفی نمی بندند و تنها امیدشان به ادامه باغداری ، اندک درآمدی از رهگذر ورود گردشگران است برای همگان غیر قابل فهم است.
بهرحال تخریب اصالت های اکولوژیک و جاذبه های توریستی دنا در سایه سکوت دستگاههای ناظر از جمله دیوان عدالت اداری، می رود تا مهم ترین ثروت خدادادی استان یعنی پارک ملی دنا را به ورطه نابودی کامل بکشاند. تصرف عدوانی زمین آبا و اجدادی خلق اللّه و ویلاسازی برای تفریح اهل و عیال با بودجه دولتی خصوصا با نام نهادن طرح پایش و صیانت! بر آن و انگ زمینخواری زدن به مردم بینوا و پرونده سازی علیه ضعفا، همه از رندی و زرنگی منابع طبیعی استان در فریب افکار عمومی بلکه فریب قانون است ، اما در ورای ماجرا، این دنا است که هر لحظه بیشتر قربانی می شود . جا دارد دلسوزان محیط زیست و فعالان گردشگری استان بخود آیند و با خروج از انفعال، نقطه پایانی بر این جفا به طبیعت دنا بگذارند تا اگر قانون برای همگان است اینبار حکم قانون بر علیه اداره کل منابع طبیعی استان اجرا شود. همان حکم آشنا : خلع ید، قلع و قمع ، تخریب و ارجاع پرونده زمینخواران به دادگاه !

فرهمند راستگو
فعال محیط زیست

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اخبار وپژه

    Sorry, no posts matched your criteria.

تابناك وب تابناك وب تابناك وب ترنم دنا تابناك وب تابناك وب
css.php