شهر توریستی سی سخت

۶۰ عکس خیره کننده از شهر توریستی سی سخت

تاریخ انتشار: دوشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۶:۰۰ ب.ظ
۶۰ عکس خیره کننده از شهر توریستی سی سخت (TARANOMEDENA.IR) به گزارش ترنم دنا؛ شهر سی سخت در دامنه کوه دنا بلندترین کوه رشته‌کوه زاگرس واقع بوده و منطقه‌ای گردشگری به‌شمار می‌آید. از جمله مناطق گردشگری این شهر می‌توان به کوه گل-چشمه میشی-دشتک-بن رود و بندان اشاره کرد. برای مسافرت به این شهر می‌توان از جاده یاسوج به سی سخت استفاده کرد.و یا از […]

(TARANOMEDENA.IR)

به گزارش ترنم دنا؛ شهر سی سخت در دامنه کوه دنا بلندترین کوه رشته‌کوه زاگرس واقع بوده و منطقه‌ای گردشگری به‌شمار می‌آید. از جمله مناطق گردشگری این شهر می‌توان به کوه گل-چشمه میشی-دشتک-بن رود و بندان اشاره کرد.

برای مسافرت به این شهر می‌توان از جاده یاسوج به سی سخت استفاده کرد.و یا از اصفهان-سمیرم-سی سخت به این شهر رسید.
سی سخت دارای پیشینه تاریخی بسیار قدیمی است و سابقه سکونت در شهر سی سخت به قبل از اسلام برمیگردد. وجه تسمیه سی سخت را این طور بیان می کنند: در زمانی که کیخسرو پادشاه کیانی ایران به همراه ۳۰ تن از پهلوانان خود از جمله بیژن از راه تل خسرو که قبل از شهر یاسوج و تقریبا در ۴ کیلومتری یاسوج واقع شده به یکی از روستاهای فعلی سی سخت به نام کوخدان که در قدیم به کومه دان مشهور بوده، می رسند، شب را در آنجا توقف کرده و صبح روز بعد پس از عبور از سی سخت، کیخسرو از یارانش جدا شده.
یاران کیخسرو در گردنه ۴۰۰۰ متری دچار برف و سرما گردیده و بر اثر برف و سرما و کولاک از بین رفته اند به همین دلیل این گردنه را به یاد بیژن پهلوان نامی لشکر کیخسرو، بیژن و این دیار را سی سخت نامیدند، یعنی جایی که سی مرد سخت از سرما و کولاک برف از دنیا رفته اند. از طرفی آثار سفالی تمدنهای قدیمی در حفاریهای این شهر به وفور یافت شده است، گورهای انسانی با قدمت ۳۰۰۰سال قبل از میلاد در این شهر اخیرا کشف گردیده. در تل اسپید آثاری از هزاره اول تا دوره ساسانی و تا دوره صفوی شناسایی شده و این تپه در آثار تاریخ ملی به ثبت رسیده است. همچنین تل قلات که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده دارای آثاری از دوران سلجوقی تا قاجاریه است.

سابقه روستایی سی سخت به ۱۳۵ سال قبل برمیگردد و در سال ۱۳۶۲ به جمع شهرهای کشور پیوستاین شهر سالانه شاهد بازدید گردشگران داخلی و خارجی فراوانی است.

چشمه ها

چشمه “میشی”: بزرگترین و پرآب‌ترین چشمه‌اش چشمه «بشو = Bocu» یا چشمه میشی است که در پائین گردنه بیژن قرار گرفته وآب آن با وجود تامین آب آشامیدنی شهر،زمینهای زراعی ده بزرگ سی‌سخت را نیز آبیاری می‌کند.

چشمه “سرد”: واقع در منطقه کوه گل شهر سی سخت.

چشمه “طوف”: مشرف بر شهر توریستی سی سخت. این چشمه در مسیر صعود به قله دنا قرار دارد. این چشمه در تمام فصول سال دارای آبی گوارا و خنک است.

چشمه “تاگی”: دارای آبی خنک و گوارا که عطش کوهنوردان را بر طرف می‌کند.. از آب این چشمه برای آبیاری باغات انگور و سیب و گردوی منطقکلنجه استفاده می‌شود.

تصاویر خیره کننده از شهر توریستی سی سخت:

۸۱۳
c6fefa64-fcea-47fa-817a-e685ae9d015d DSC_25041 m3

www.taranomedna (22) www.taranomedna (23) www.taranomedna (24) www.taranomedna (21) www.taranomedna (18) www.taranomedna (15) www.taranomedna (16) www.taranomedna (12) www.taranomedna (13) www.taranomedna (14) www.taranomedna (11) www.taranomedna (10) www.taranomedna (9) www.taranomedna (6) www.taranomedna (7) www.taranomedna (8) www.taranomedna (3) www.taranomedna (4) www.taranomedna (5) www.taranomedna (2) www.taranomedna (1)

taranomedena (1) taranomedena (2) taranomedena (3) taranomedena (5) taranomedena (6) taranomedena (7) taranomedena (9) taranomedena (10) taranomedena (11) taranomedena (12) taranomedena (13) taranomedena (14) taranomedena (15) taranomedena (16) taranomedena (17) taranomedena (18) taranomedena (19) taranomedena (20) taranomedena (21) taranomedena (22) taranomedena (23) taranomedena (24) taranomedena (25) taranomedena (26) taranomedena (27) taranomedena (28) taranomedena (29) taranomedena (31) taranomedena (32) taranomedena (33) taranomedena (34) taranomedena (35)IMG_3141IMG_3362

 1. ننن   فروردین ۲, ۱۳۹۵  

  یه چندتایشش عکس سی سخت نیست

 2. دیارعلم و ادب سی سخت   فروردین ۲, ۱۳۹۵  

  سلام تبریک صمیمانه شروع بهار وعید باستانی به تمام بازدید کنندگان وآقای جانی پور وعکاس که باهنرنمایی توانسته گوشه ای اززیبایی های سی سخت رابه تصویر بکشد.

 3. شهروند   فروردین ۳, ۱۳۹۵  

  عکس شماره ۱ و ۳ سی سخت نیست
  لطفا با آگاهی انتشار بده . …… تو هم جدیدا سانسورچی شدی حواست جم باشه

  • ترنم دنا   فروردین ۳, ۱۳۹۵  

   با تشکر از شما دوست عزیز جهت اطلاع رسانی.خبر تصحیح گردید

 4. دختری از دیار سرسبز دنا   فروردین ۳, ۱۳۹۵  

  ترنم جان لطفا برو یکم از عکاس این عکسا اموزش ببین چون عکاسیت افتضاحه خصوصا عکسایی که از استقبال مسافران نوروزی گرفتی از لحاظ هنری نمره صفرم نمیگیره…

 5. ناشناس   فروردین ۹, ۱۳۹۵  

  آآآخ سی پاسگاه که نابودش کردن هیچوقت یادم نمیره

 6. 11111   فروردین ۹, ۱۳۹۵  

  آآآخ سی پاسگاه که نابودش کردن هیچوقت یادم نمیره

 7. هموطن   فروردین ۱۱, ۱۳۹۵  

  خدا لعنت کنه اونایی که پاسگاه را خراب کردند . هیچوقت فراموشش نمیکنم و نفرین به تخریب کنندگان باد

 8. محمدرضا   شهریور ۹, ۱۳۹۶  

  آخ سی سی سخت خوبو

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
ترنم دنا
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار
css.php